| andrei28743 a întrebat:

Care este diferenta intre cesiune si subconcesionare si concesionare?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cesiunea inseamna ca o persoana fizica sau juridica iti transmite un anumit drept sau obligatie.
Subconcesionarea inseamna ca o persoana fizica sau juridica iti transmite dreptul de a folosi un bun pe care il detine in concensiune. Se poate doar daca este prevazuta expres in contractul de concensiune.
Concensionarea inseamna transmiterea folosintei unui bun de catre proprietar catre concensionar.