| BogdanHtr a întrebat:

Am o nelamurire...
Am o motocicleta/scuter/moped yamaha tzr motor de 50cc. E înscrisă la primărie, in acte are motorul de 50cc dar de fapt e de 80cc. Întrebarea mea este...Pot sa părăsesc localitatea daca am numere galbene? Si cat pot sa merg de departe?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa mergi oriunde, aproape pe orice drum public, cu exceptia autostrazilor, pe acestea este interzisa circulatia mopedelor.
Atentie: daca te prinde politia si te verifica o s-o incurci, pentru aceasta motocicleta este necesara inmatricularea (nu inscrierea la primarie) si permis de conducere de categoria A1.
Circuland asa comiti 2 infractiuni: conducerea fara inmatriculare si conducerea fara permis corespunzator.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti sa mergi cu numărul galben oriunde daca nu esti pe autostrada. Problema la tine e ca ai acte false si asta e o infractiune