| Hit_Muzica_1990 a întrebat:

Care este procedura pentru a avea o carte de munca, asigurat sanatate si pensie, pe viitor sa pot face si un credit bancar fiind liber profesionist mai exact muzicant!?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In prezent nu mai exista carnet de munca, a fost abrogat inca din 1.01. 2011, exista doar contract individual de munca.
Poti sa obtii calitatea de PFA si sa inchei contracte de asigurare cu Casa de Pensii Publice si cu Casa de Asigurari de Sanatate.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cea mai simpla metoda e sa iti deschizi un pfa

| Hit_Muzica_1990 explică (pentru suntserios):

Da dar cu PFA trebuie sa ai firma! Si sa fi angajat la o firma sau sa iti deschizi singur o firma!

| suntserios a răspuns (pentru Hit_Muzica_1990):

PFA nu inseamna neaparat firma.
PFA la norma de venit iti confera tie, ca persoaza fizica, autoriatea de a taia facturi si de a incasa legal un venit pentru care sa platesti un impozit si restul taxelor la stat. Daca nu vrei sa fii angajat e sinugra modalitate de a beneficia de aceleasi drepturi

| Hit_Muzica_1990 explică:

As vrea totuși sa existe o soluție fara sa imi deschid o firma sau alte chestii de genu!

| darrio2007 a răspuns (pentru Hit_Muzica_1990):

Te angajezi la o firma in meseria pe care o stii.Neaparat cu contract de munca pe 8 ore.

| Hit_Muzica_1990 explică (pentru darrio2007):

Pai da si daca iti da salariu minim pe economie adică 900-1000 roni, plătești la stat 500-600 roni! Nu se merita...pentru ce? Oricum credit la banca nu cred ca se poate face...