| asaasa a întrebat:

Care este treaba cu o amenda administrativa? Mai precis timpul in care o pot platii? Sau sa ii fentez?(o baga la impozit). Pot platii separat impozitul de amenda?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai pus intrebarea asta si ieri, ti-am raspuns si ti-am solicitat niste date suplimentare, se pare ca nu mi-ai citit raspunsul. Vreau sa te ajut in cunostinta de cauza, sa dau un raspuns concret, nu vreau sa fac ipoteze.
Totusi pot sa-ti spun ca daca nu platesti amenda in 30 zile de la data cand ti-a fost inmanat ori comunicat procesul verbal si nici nu ai facut plangere contraventionala pentru anularea ei, atunci se trimite la organul de specialitate a unitatii administrativ-teritoriale unde ai domiciliul(pentru amenzile care sunt venituri la bugetul local) ori la organul specializat din cadrul MFP - ANAF(pentru amenzile ce se fac venit la bugetul de stat). Organul respectiv te poate executa silit, prin oricare din formele de executare silita - proprire pe salariu, pe conturile din banci, pe sumele ce le ai de incasat de la terti, excutare silita mobiliara ori imobiliara. Poti plati impozitul separat de amenda dar, atunci cand o sa ai nevoie de orice act de la organul local, acesta nu il va elibera pana nu iti achiti amenda.

2 răspunsuri:
| Anonim951 a răspuns:

Amenda tia dato de ex 200 lei daca o plateai in 24 de ore tio micsora la 20 de lei. Tu daca ai amenda 200 lei in fiecare luna-an se dubleaza. Amenda nu trebuie so platesti cu impozitul dar, te va costa scump atunci cand iti vei schimba buletinul. nu-ti vei putea schimba buletinul pana nu platesti amenda. Funda? big grin

| costytza a răspuns:

Amenda administrativa nu esti neaparat obligat sa o platesti. ea o sa iti vina la primarie si daca nici at nu o vei plati o sa ai posibilitatea sa faci munca in folosul comunitatii. si stai linistit ca poti plati impozitul separat daca vrei. sper ca am fost de ajutor