| bibitza a întrebat:

Prietenul meu a primit o amenda pentru depasirea vitezei, si eu i-am aruncat-o din greseala big grin.acum cum o mai poate platii? si daca nu o plateste intra la impozitul casei? multumesc

5 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

Sa se duca la taxe si impozite de care apartineti si sa ceara acolo un duplicat.

| thespy a răspuns:

De procesul verbal pe care l-ai aruncat tu are nevoie doar daca vrea sa plateasca in 48 de ore jumatate din amenda. Daca nu, nu e nici o problema. Politia trimire procesul verbal spre executare la impozite si taxe, iar cand se duce sa plateasca impozitul va gasi si amenda.

| eva_2950 a răspuns:

Amenzile care nu sunt platite intra la impozitul casei.Eu nu le platesc niciodata la timp, iar anual cand merg pentru. a platii impozitul casei achit si amenzile rutiere fara a platii penalizari ci doar costul amenzii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Trebuie să meargă la Poliția Rutieră din localitate pentru a cere o copie de pe procesul - verbal constatator al amenzii (dacă se poate chiar de la polițistul care ia aplicat amenda!) și ulterior se achită la Primărie.
Se plătește în primele 48 de ore jumătate din amendă, după acest interval de timp plătește integral amenda.
Mult succes.
Pa, pa.

| mihailmardare a răspuns:

Se plateste fara reducere (jumatate in 48 de ore) si apare pe fisa de datorii la fisc