| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt drepturile de care nu dispun persoanele LGBT din Romania?

8 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Casatorie,adoptie de copii

suntserios
| suntserios a răspuns:

Dispun de fix aceleasi drepturi ca orice alt cetatean al tarii

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Nu se pot casatori.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nici eu, heterosexual nu ma pot casatori cu o persoana de acelasi sex, deci au fix aceleasi drepturi ca mine in fata legii.

| TheWznd a răspuns (pentru suntserios):

Nu, dar tu ai dreptul să te căsătorești cu persoana de care ești atras/pe care o iubești/cu care vrei să intemeiezi o familie etc., pe când persoanele din comunitatea LGBT nu au acest drept.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Inca nu dispun de dreptul de a ma viola pe mine hetero fara pedeapsa.

| IvyShade a răspuns:

Persoanele hetero se pot casătorii cu persoanele pe care le iubesc, pe când cele din LGBT nu. Cred ca nici măcar să se sărute in public ca își primesc hate de la un homofob care se trezește