| randomgui a întrebat:

Care sunt legile privind importul de pirotehnice categoria p1?

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să ai firmă, să ai înscris în statut, și autorizare specială pentru asta.

| randomgui explică (pentru sadrian46):

Iar fara autorizare, ar fi contraventie/confiscare sau dosar penal?

| sadrian46 a răspuns (pentru randomgui):

De trei ori, da. mai ales că dacă le demembrezi poți să faci cu conținutul lor bombe artizanale.

| randomgui explică (pentru sadrian46):

Gasesti pe net tutorial pentru a face exploziv plastic, in genul c4, nici macar nu e greu, daca ai o baza de cunostinte de laborator, il poti face

| sadrian46 a răspuns (pentru randomgui):

Mulțumesc de info. Tot așa găsești pe Internet cum să iți faci o centrală atomică de buzunar în garaj, Un adolescent american a făcut-o. A naibii Internetul ăsta...

| zilog a răspuns:

Dacă nici atâta nu mai fabrică ROMÂNIA atunci chiar s-a dus la gară rău de tot!
Ce e greu să facă la o fabrică de armament pe timp de pace artificii!?
si alte lucuri din astea!
Dacă si chestiile astea trebuiesc importate atunci e jalnic!

| randomgui explică (pentru zilog):

Majoritatea sunt facute in china, praful folosit in gloante e diferit de cel din pocnitori/petarde, daca ai pune praful folosit in gloante in pocnitori, ar exploda de 10 ori mai puternic, in pocnitori este folosit praf de pusca, un amestec de sulf carbune si azotat de potasiu, praful de pusca denumit smokless power cred, nu stiu procesul de fabricatie, dar daca te intereseaza poti cauta. Avem fabrrica de armament la cugir, unde s-a fabricat o variate a ak47/ cred acum. nu sunt sigur nici de model nici daca se mai fabrica

| randomgui explică (pentru randomgui):

A.km**

| zilog a răspuns (pentru randomgui):

Vai vai vai câtă revelație! Parcă nu se poate dilua cu pilitură de fier pilitură de cupru pilitură de magneziu pilitură de zinc pilitură de alamă pilitură de sulf!
pentru ca să faca tot felul de scântei frumos colorate!