| 98102yuhli a întrebat:

Care sunt situațiile în care o persoana poate beneficia de șomaj?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Salariatii pot beneficia de indemnizatie de somaj in situatia ca li se desface contractul individual de munca din initiativa angajatorului si fara ca salariatul sa aiba vreo vina si daca au o vechime de cel putin 1 an.
Si absolventii de liceu, scoala profesionala, scoala postliceala sau facultate pot beneficia de somaj, daca se inscriu la agentiile de somaj in termen de maximum 60 de zile de la incheierea studiilor, nu izbutesc sa se angajeze in termen de 60 de zile de la inscriere si nu urmeaza studii in continuare.