| patriciaxd a întrebat:

Care sunt treptele pentru a ajunge judecator? dupa terminarea, liceului facultatea de drept... si apoi?

4 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Dupa absolvirea Facultatii de Drept, ai doua variante:
- examen de admitere la Institutul National al Magistraturii unde cursurile dureaza doi ani, se finalizeaza cu examen de capacitate iar dupa absolvire poti fi judecator sau procuror;
- incadrare in munca pe un post de consilier juridic sau asistent judiciar, iar dupa acumularea a 5 ani de vechime ca jurist, poti sustine un examen de admitere in magistratura (judecator sau procuror), dupa inca doi ani de stagiatura si un examen de capacitate poti fi magistrat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intra pe site-ul institutului national de magistratura www.inm.ro, si-o sa afli toate detaliile.
O intreb pe Miruna, la cea de-a doua varianta, ce inseamna "dupa inca doi ani de stagiatura ". adica astia nu fac cursurile la Bucuresti, la zi? Fac o "specializare " la locul de munca avut?

| Oktavian a răspuns:

Practica ce altceva.