| Lamasanu a întrebat:

Cartea de munca se da din ziua 1 când lucrezi cu (acte in regula)?
Sau după cât timp?
Și câtă vechime cu cartea de munca trebuie sa ai că sa faci un împrumut de banii?
Ce e mai exact o carte de munca?
E chiar o carte?
Sau vorba vine și e ceva online?
Dau funda

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este o carte de munca si nici nu se numea asa, se numea carnet de munca si in el erau inregistrate toate modificarile intervenite in munca, incepand cu prima angajare, marirea salariului, incetarea contractului de munca, a doua angajare, etc.
Carnetele de munca au fost abrogate incepand cu 1.01. 2011, de atunci se incheie doar contracte individuale de munca, inscrise in Registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), in format pe hartie si electronic, atat la angajator, cat si la ITM.
Pentru credit trebuie sa duci o adeverinta de la angajator, cu durata contractului (pe perioada nedeterminata sau determinata), perioada lucrata si salariul pe care il ai. De regula bancile solicita sa ai lucrata o perioada de cel putin 6 luni si contractul sa fie pe inca o perioada egala cu perioada necesara pentru achitarea creditului.

| Violleta2022 a răspuns:

Cartea de munca nu se mai face de foarte multi ani.
Contractul tau de munca este inregistrat la Camera de Munca din orasul tau si esti in evidenta acolo, cu toate contractele incheiate pe unde ai muncit, ce pozitie/functie ai avut si ce salariu ai primit.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Carte de munca nu mai exista de ani buni.
acum exista contract de munca care se inregistreaza la ITM si incepe din data in care il semnezi.

De obicei bancile cer cam 6 luni de zile vechime continuua in munca si minim 3 luni la ultimul angajator.

| Werrich a răspuns:

Nu mai există carte de munca, se foloseste REVISAL- Registrul General de Evidenta a Salariatilor.
https://reges.inspectiamuncii.ro