| WinKing8989 a întrebat:

Cat costa o amenda de atv daca am 12 ani si il conduc pe drumurile din sate? Atv-ul e de 125 cc?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta de a conduce pe drumurile publice, fara a avea permis de conducere de categorie corespunzatoare, constituie infractiune, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv ori al cărei permis i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(3) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi persoana care încredinţează un vehicul pentru care legea prevede obligativitatea deţinerii permisului de conducere pentru conducerea pe drumurile publice unei persoane despre care ştie că se află în una dintre situaţiile prevăzute în alin. (1) sau alin. (2) sau sub influenţa alcoolului ori a unor substanţe psihoactive."
Pentru ATV de 125 cmc este nevoie de categoria B1, se poate obtine de la 16 ani.
Fiind minor sub 14 ani tu nu raspunzi penal dar raspunde penal cel care ti-a incredintat ATV-ul.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Conducerea fara permis este o infractiune si se pedepseste penal cu inchisoare... in cazul tau pentru parinti cel mai probabil avand in vedere varsta ta si faptul ca legea precizeaza ca raspunde penal si cel care ti l a incredintat nu numai tu care ai condus fara permis

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Pentru conducere fara permis se intocmeste dosar penal, si sunt trasi la raspundere adultii care te-au lasat sa ai acces la ATV.
Ba mai mult, o sa iti apara si tie in cazier treaba asta, si te va impiedica sa obtii permisul de conducere la 18 ani.

| Laur195 a răspuns:

Tu vezi ce ai scris? Cum sa nu necesite permis de conducere? E la fel ca la motociclete, care la 125cc iti trebuie A1 iar la atv-ul asta iti trebuie B1 care poti da de la 16 ani

| Laur195 a răspuns:

Normal ca nu poti, iti trebuie categoria B1 si daca esti prins mergand cu el pe drumuri publice fara permis de conducere iei amenda, parintii tai pot fi trasi la raspundete deoarece te-au lasat sa mergi cu acel vehicul fara licenta de condus si risti chiar un "dosar penal" prin care nu mai poti da de permis niciodata

| Purandel a răspuns:

Cel de 125cc nu necesita carnet.nu o sa primesti amenda daca mergi pe drumuri de sat

| suntserios a răspuns (pentru Purandel):

Hai sa nu dezinformam lumea. Daca nu stii despre ce e vorba mai bine taci, ca poate copilasul asta de 12 ani te crede pe cuvant

| WinKing8989 explică (pentru suntserios):

Lasa-l