| Dsc_Atila_1985 a întrebat:

Daca am permisul expirat de 8 ani si sunt prins ca conduc autoturismul pe drumurile publice, ce risc?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Risti o condamnare penala pentru conducere fara permis, conform Codului penal, citez:
"ART.335.Conducerea unui vehicul fără permis de conducere
(1) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul ori a unui tramvai de către o persoană care nu posedă permis de conducere se pedepseşte cu închisoarea de la unu la 5 ani."

| darrio2007 a răspuns:

Dosar penal. Este ca si cum ai conduce fara permis.

| alin131 a răspuns:

Risti dosar penal si posibil inchisoare, si o amenda mare sau doar o amenda mare. Oricum nu este bine sa mergi cu el expirat...

Legile la rutiera sunt mult mai aspre ca in trecut. Pentru un bec care nu functioneaza poti sa ramai fara talon si numere si sa mergi cu ea la RAR pe platforma sa demonstrezi ca ai remediat problema si dupa le poti primi inapoi...