| anonim_4396 a întrebat:

Cat costa sa afli daca esti urmarit penal? Am inteles ca se depune o cerere la parchet.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu costa nimic, te anunta politia sau Parchetul din oficiu daca esti urmarit penal.

| parcalab32 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asta se intampla destul de tarziu in toate cazurile. Eu ma refer la aflarea prin intermediul avocatului. M-ar interesa un pret estimativ.

| sierra1 a răspuns (pentru parcalab32):

Dă o fugă in vamă si afli.

| parcalab32 a răspuns (pentru sierra1):

Nu astea sunt solutiile pe care le caut.

| sierra1 a răspuns (pentru parcalab32):

Cred că ai ceva pe suflet și nu vrei să ne zici?

| parcalab32 a răspuns (pentru sierra1):

Mai degraba as numi-o 'o cerere pentru consultarea dosarului' ca primele acte sunt ordonantele sau rezolutiile de incepere a urmaririlor penale oricum. Cat costa o astfel de cerere?

| sierra1 a răspuns:

Cel mai simplu: încearcă să ieși din țară. Dacă te lasă NU ești urmărit. Dacă te opresc la vamă, EȘTI urmărit penal. Deci fără cerere.