| Georg13 a întrebat:

Cat costa sa faci succesiunea la casa? Bunica a decedat recent, iar singura mostenitoare este mama, fiind singurul copil si bunica divortata. Intelesesem ca se ajunge la 4000 de lei sa o treaca pe numele ei, mi se pare totusi o suma exorbitanta...

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Costul succesiunii este in functie de valoarea bunurilor ce compun masa succesorala.
Pentru o casa este in functie de valoarea casei si se compune din onorariul notarului public, TVA de 19% la onorariu si taxa de 0, 15% pentru inscrierea dreptului de proprietate in CF. De asemenea daca procedura succesorala se face dupa mai mult de 2 ani de la deces se plateste impozit de 1% din valoarea casei.
Poti calcula singur costul, fara impozit, aici: https://legeaz.net/utile/calculator-taxe-succesiune

| Georg13 explică (pentru Ioandelasal):

Casa a fost cumparata acum 4 ani cu 28.000 de euro, acum nu ar depasi 40 cred, cu toată inflatia si modernizarea ei. Si nu au trecut 2 ani.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Georg13):

Costul minim (onorariul notarial, TVA la acesta si taxa de inscriere in CF), la valoarea de 40.000 euro este de 1.731 lei, la cursul BNR de astazi.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Costul succesiunii depinde de valoarea masei succesorale si avocatul ales. Pentru o casa obisnuita, valoarea succesiunii este in jur de 1500 de lei

| Holiday a răspuns (pentru Brigaela):

Nu avocatul face succesiunea, ci notarul. Dat fiind ca exista un singur mostenitor nu se pune problema de a se ajunge in instanta pentru a se stabili succesorii si cotele fiecaruia.

| Brigaela a răspuns (pentru Holiday):

Ai dreptate, am vrut sa spun notarul ales. Am gresit, multumesc de atentionare.

Bula
| Bula a răspuns:

Aici gasesti un calculator pentru taxa minima perceputa de notar si OCPI.
Daca au trecut mai mult de 2 ani de la deces, atunci se mai platesc inca 1% impozit la stat (din valoarea totala al masei succesorale).

| Caro34 a răspuns:

Depinde si de oras! In orasele mari, costul e mai mare! Apoi notarul are si el tariful lui si nu-i mic deloc. Asta ar trebui sa intrebi la mai multi notari din orasul tau si faci unde e mai ieftin. Numai bine!