| ELITE00BAT a întrebat:

Cat platesc eu la stat impozit la un salariu de 2000 ron?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai copii in intretinere impozitul pe salariu este de 246 lei.
Trebuie sa tii cont ca trebuie sa platesti si contributiile la fondurile speciale (sanatate, pensie, CAS, etc) care sunt in suma de 350 lei. Rezulta ca ramai cu un salariu net de 1.424 lei.

| darrio2007 a răspuns:

Vezi aici un calcul usor de facut:http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs2&suma=2000

| darrio2007 a răspuns:

Vezi aici un calcul usor de facut:http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs2&suma=2000 inclusiv ce este dupa semnul intrebarii.Nu s-a copiat bine linkul.

| Freeborn a răspuns:

Impozitul reprezinta aproape 30% mai precis 28.9 %. daca salariul tau brut este de 2000 de lei atunci salariul tau net ( banii pe care ii primesti fizic ) va fi in jurul 1450 de lei ( aproximativ). acei 28.9% sunt compusi din : Contributia la Fondul de Somaj (0.5 %), Contributia la Asigurarile Sociale (10, 5%), Contributia la Asigurarile Sociale de Sanatate ( 5, 5%) si Impozitul pe Venit (16 %).

| Marin_Razvan_1985 a răspuns:

Http://www.salarix.ro, este foarte util pentru a vede toti contributiile atat ale ngajatorului, cat si ale angajatului...