| ELITE00BAT a întrebat:

Cat impozit platesc la stat la un salariu de 2500?

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca nu ai copii in intretinere impozitul pe salariu este de 323 lei.
Trebuie sa tii cont ca trebuie sa platesti si contributiile la fondurile speciale (sanatate, pensie, CAS, etc) care sunt in suma de 414 lei. Rezulta ca ramai cu un salariu net de 1.763 lei.

| fulgerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

INTERESANT! Daca platesti pensie alimentara, de intretinere sau cum ii mai zice acum.in ce situatii se poate cere si diminuarea ei?

| Ioandelasal a răspuns (pentru fulgerul):

Daca ti se diminueaza venitul net.

| fulgerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Presupunad ca, ai impresia ca pensia de intretinere, nu este folosita exclusiv pt.cresterea,intretinerea,bla-bla,cum tendinta firmelor este de asi externaliza serviciile, jungi la o intelegere cu firma si iti scoti acte pt.PFA.Tu,practic nu mai esti angajatul firmei, insa lucrezi tot acolo.Cum se stabileste pensia de intretinere?

| Ioandelasal a răspuns (pentru fulgerul):

Se stabileste dupa venitul net lunar al platitorului, indiferent cum este obtinut acest venit, respectiv din salariu, dividende, indemnizatie, sau alte tipuri de venit.

| fulgerul a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dar ca PFA, poti avea venituri fluctuante, poate o luna, doua nu castigi nimic.Din ce platesti? Ceri insolventa?

| Ioandelasal a răspuns (pentru fulgerul):

La cei fara un venit stabil, de regula, este luat in calcul venitul net la nivelul salariului minim pe tara.

| darrio2007 a răspuns:

Impozitul este 323 lei daca nu ai copii in intretinere si 2500 este salariul brut fara tichete de masa.

| darrio2007 a răspuns:

Vezi aici cum arata fluturasul tau fara tichete si deducere pentru copii:http://www.calculatorsalariu.ro/? action=calcs2&suma=2500

| BassHunter13 a răspuns:

Impozitul pe venit este de 16%! Adica platesti catre gunoaia 400lei din suma de 2500!

| darrio2007 a răspuns (pentru BassHunter13):

Ai uitat deducerea.

| Ionel_Emilian_1993 a răspuns:

24%.....adica 520