| h379m3973423 a întrebat:

Salutare,
Inginerii în construcții nu plătesc impozit pe salariu? Ce alte persoane(sănătoase) nu plătesc impozit pe salariu?

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu stiu ca cei din construcții sa fie scutiți de impozit. Insa cei din IT sunt scutiți de impozit

| Green66 a răspuns (pentru suntserios):

Pentru cei din construcții salariul minim brut este de 3000 Ron, iau în jur de 2400 net pentru că beneficiază de anumite reduceri și scutiri de taxe printre care impozitul pe venit.

| suntserios a răspuns (pentru Green66):

Da asa e. Nu stiam ca au și ei scutiri.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cei din constructii nu sunt scutiti de impozit. Cei din constructii au prevederea ca nu pot fi incadrati cu un salariu mai mic de 3000 lei.