| Frank51 a întrebat:

Cât timp se poate lălăii pentru efectuarea unei anchete sociale? Am depus cererea pe 07. oct, cât să mai aștept? Cum să fac reclamație primăriei dacă în urma asta am daune de 2000 euro?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui pentru ce se face ancheta sociala, pot fi termene maxime diferite.
De ex. exista un termen de 15 zile, in cazul alocatiei pentru sustinerea familiei, conform L.277/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 15
  (1) În vederea verificării îndeplinirii de către solicitant a condiţiilor de acordare a alocaţiei, primarul dispune, în mod obligatoriu, evaluarea socioeconomică a familiei, prin anchetă socială.
  (2) Ancheta socială se efectuează, în termen de maximum 15 zile lucrătoare de la data înregistrării cererii, de către personalul serviciului public de asistenţă socială din subordinea consiliului local sau, după caz, de către personalul din compartimentul cu atribuţii în domeniul protecţiei sociale din aparatul de specialitate al primarului."
Daca este vorba de aceasta atunci termenul nu s-a implinit.

| Frank51 explică (pentru Ioandelasal):

Ancheta sociala este pentru bursa socială la facultate. În cazul în care nu se efectuează în 15 zile, unde fac reclamație?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Frank51):

La primar.

| mi25 a răspuns (pentru Frank51):

Intai la primar faci plangere prealabila, apoi in instanta.

| Catrice a răspuns:

Oho așteaptă pana la sfârșitul lunii laughing