| qwertym a întrebat:

Salut! Pt cei care au dat permisul recent...ce mai pot conduce cu b?
Am auzit de la mai multi ca se poate conduce si motociclete pana in 125cc. Mai este valabila?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Poți conduce doar motorete/scutere din subcategoria AM, adică sub 50cc.
Pentru 125cc ai nevoie de A1, A2 sau A.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este adevarat ce-ai auzit.
Cu categoria B se mai pot conduce mopede (categoria AM) de pana la 50 cmc, ATV (categoria B1) si tractoare (categoria Tr).
Pentru motocicletele cu CC de pana la 125 cmc este nevoie de categoria A2 si nu se pot conduce legal pe drumuri publice cu categoria B.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu a fost niciodata valabila chestia asta cu 125 cu B.