| mika321 a întrebat:

Cate biserici si manastiri a construit Stefan Cel MAre?

19 răspunsuri:
| SaveTheNature a răspuns:

Cam 0.1 % din cati oameni a ucis, si cu cate femei a preacurvit.
E un fel de Becali.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru SaveTheNature):

Sectar.

Nu ti-a placut scoala, dar inghiti ce ti se baga pe creier la "adunare".
Pentru cultura ta generala, Stefan cel Mare s-a aparat cand a luptat, de fiecare data, nu a atacat ca sa ocupe.
Daca nu ti-ai dat seama, sectantii (voi) incercati sa stergeti cu buretele istoria, intr-un mod mai mult sau mai putin ascuns.

"Făţarnice, scoate întâi bârna din ochiul tău şi atunci vei vedea să scoţi paiul din ochiul fratelui tău. "
" De ce vezi paiul din ochiul fratelui tău, şi bârna din ochiul tău nu o iei în seamă?"

| SaveTheNature a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Sunt catolic. Porunca a 5 -a e mai clara decat orice alta interpretare.
Sa nu ucizi! cuvantul e cuvant.

| SaveTheNature a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Isus putea sa ucida pe oricine dar nu a facut-o.

| C0nstantin a răspuns (pentru SaveTheNature):

Ipotetic vorbind Romania intra in razboi si tu esti chemat in armata si esti trimis pe front ca sa iti aperi tara... tu ce vei face? Vei sta ca prostu (scuza-mi exprimarea, dar nu am cum sa formulez altfel) cu arma in mana si nu vei incerca sa tragi in inamic?

| SaveTheNature a răspuns (pentru C0nstantin):

Sincer voi refuza crima. Prefer sa fiu inchis pe viata decat sa ucid. Razboaiele sunt din start pacate impotriva poruncii a 5 -a.

| Alphawolf a răspuns (pentru SaveTheNature):

Referitor la razboiul ipotetic vin si eu cu o intrebare: Si daca ai vedea in fiecare zi femei violate, oameni si copii chinuiti, tot nu ai ucide? Razboiul este mult mai mult decat stim noi. Sigur ti se va schimba convingerea.

Răspuns utilizator avertizat
| SaveTheNature a răspuns (pentru Alphawolf):

Subscriu la ceea ce a spus @Minato. Personal nu vad scuze cand vine vorba de crima.

| milan9 a răspuns (pentru SaveTheNature):

Să nu fim... "nesinceri" până la capăt. Dacă un pedofil vrea să intre la tine în casă, să-ţi violeze şi să-ţi ucidă familia, tu ce faci?
a). Ca să nu-l deranjezi, te duci să te uiţi la ştiri la vecinu' de alături;
b). Faci tot posibilul să-ţi aperi familia (chiar dacă, din două rele va trebui totuşi să alegi unul, pe cel mai mic - iei în calcul varianta aceasta, sau tu nu faci rabat de la principii?);

Dacă ai ales b)., atunci află că la fel a ales şi Domnitorul Ştefan, de nenumărate ori, salvând o ţară întreagă! O mare greşeală, vei spune tu probabil...

| mika321 explică (pentru milan9):

Sunt de acord))))

| SaveTheNature a răspuns:

Imi cer scuze daca te-am suparat. Stefan cel Mare este erou, este viteaz, este demn dar nu sfant. Nu trebuie sa te superi pe mine. Vezi si tu viata lui Francisc de Asisi.
Stefan cel mare ar mai putea fi declarat de ex -protectorul religiei ortodoxe in Romania, dar nicidecum sfant. Nimeni nu are dreptul sa ucida nici chiar in numele credintei, caci atunci ar trebui sa ne numim musulmani sau criminali.

evenso
| evenso a răspuns:

44 biserici si manastiri.

http://blog.nistru-prut.info/? p=386

| Ibrahimovic a răspuns (pentru evenso):

A construit 42!winking

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Multe, a sponsorizat si la Muntele Athos

| alexs99 a răspuns:

Stefan cel Mare a construit in total 44 de biserici si manastiri.

Răspuns utilizator avertizat
| IulianDornianu61 a răspuns:

S-a iti zic o poanta :

| Roberto_Roberto_1999 a răspuns:

44 de biseric si manastiri