| Pricope_Marius_1997 a întrebat:

Cati analfabeti sunt in Romania la momentul de fata?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca exista date pentru momentul de acum dar la recensamantul din 2011 au fost raportati 245.400 analfabeti.

| RAY a răspuns:

40% din copii pana in 15 ani nu inteleg ceea ce citesc, cifrele sunt si mai mari parerea mea, daca ministru al educatiei face greseli mari ce vrei

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Tot nu inteleg asta cu copiii care nu inteleg ce citesc.
Cum adica nu inteleg?

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Ein Citroen ist in der Nacht zu Sonntag in Spandau komplett ausgebrannt. Kurz nach Mitternacht löschten alarmierte Rettungskräfte das Feuer an dem Wagen, der auf einem Gewerbehof im Askanierring geparkt war. Ermittlungen ergaben, dass sich an dem Fahrzeug falsche Kennzeichen befanden. (BLZ)

| raMLesS a răspuns (pentru RAY):

Pai aia e in alta limba, daca nu inteleg limba cum vrei sa inteleg ce citesc?

| RAY a răspuns (pentru raMLesS):

Asa percep copii aia limba romana, si tu poti pronunta unele cuvinte doar e vocabular latin, dar tu nu intelegi cam nimic

Citroen =masina
Nacht =ca in engleza =noapte
Sonntag =ca in engleza samstag
komplett =ca in ro
Wagen-apare si in engleza = inseamna masina

| Frank51 a răspuns:

Foarte multi, vreo 30%

| gabicoo a răspuns:

45% analfabetism functional
sad

| Salontanul a răspuns (pentru gabicoo):

Analfabet = om care nu stie sa scrie si sa citeasca sau care nu știe să se exprime corect, oral sau în scris. Analfabet functional = stie sa scrie si sa citeasca dar nu intelege ce citeste.

| PainTech a răspuns:

In anul 2015, 98.76% din populatia care are peste 15 ani poate sa citeasca si sa scrie.

Sursa : World Bank ( WDI )

| N0xEterniS a răspuns:

Https://goo.gl/dDivXx
https://goo.gl/sdd64W

Media europeana este de ~20%, in Romania 40%.