| crst90 a întrebat:

E adevarat ca trebuie sa ai de minim 2 ani permis auto ca sa-ti poti lua atestat de taximetrist?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.38/2003, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART.26.(1) Pentru a putea practica transportul de persoane în regim de taxi sau transportul în regim de închiriere, conducătorul auto trebuie să îndeplinească cumulativ următoarele condiţii:
a) să aibă permis de conducere categoria B valabil, cu o vechime de cel puţin 2 ani;
b) să deţină certificat de atestare profesională valabil;
c) să fie apt din punct de vedere medical şi psihologic;
d) să aibă vârsta minimă de 21 de ani."

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Da, este foarte adevărat.
Pa, pa.

| TheAce a răspuns:

Trebuie sa ai minim 21 de ani, 2 ani vechime si examenele de atestare profesionala trecute.

| mgtow a răspuns:

Asa e.

| alexs99 a răspuns:

Da,trebuie sa ai de 2 ani permis pentru a putea fi taximetrist.

| Spaz472 a răspuns:

Yep.