| Skypee a întrebat:

Ce acte trebuie sa am obligatoriu in bordul masinii?
Eu stiu de talon, asigurare, buletin si permis.
Mai este altecva? Si cartea masinii trebuie sa o am sau nu este obligatoriu?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

In teorie atat plus daca ai geamuri fumurii ai nevoie de certificatul de omologare. de CIV ul masinii nu ai nevoie in trafic, de ala ai nevoie la ITP, RAR sau la vanzare

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"(2) Participanţii la trafic sunt obligaţi ca, la cererea poliţistului rutier, să înmâneze acestuia documentul de identitate sau, după caz, permisul de conducere, documentul de înmatriculare ori de înregistrare a vehiculului condus, documentele referitoare la bunurile transportate, precum şi alte documente prevăzute de lege."
Alt document prevazut de lege poate fi polita de asigurare RCA. Nu este obligatoriu sa ai cartea de identitate a masinii si nici cartea tehnica.

| Luizaaa a răspuns:

Orice act este important, nu stii cand ai nevoie de ele.

| AllanClare a răspuns:

SI itp-ul.

| suntserios a răspuns (pentru AllanClare):

Itp ul e trecut pe certificatul de inmatriculare