| tentea a întrebat:

Ce amenda primesc daca suntem 6 pers in masina (4 in spate)?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Regulamentului de aplicare a OUG nr.195/2002 (Codul rutier), citez:
"ART.148.Se interzice conducatorului de autovehicul sau de tramvai:
2. sa transporte in autovehicul sau tramvai mai multe persoane decat numarul de locuri stabilite in certificatul de inmatriculare sau de inregistrare;"
Incalcarea acestei interdictii constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 420 lei la 560 lei. Numai bine!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Intre 300-600 ron plus puncte de penalizare

Răspuns utilizator avertizat
| AndreiTca a răspuns:

Primesti o amenda, pentru ca este ilegal, insa nu-i cunosc valoarea.