| Mogiojojo a întrebat:

Ce credeti despre afirmatia 'nu conteaza cine voteaza, conteaza cine numara voturile'?
Cine numara voturile mai exact? Credeti ca o sa avem vreodata voturi corecte? Cum poate lumea sa mearga la vot cand stie ca tot e falsificat?

11 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cel putin la noi a fost valabila candva, in prezent nu mai este.
Voturile le numara intreaga comisie a sectiei de votare, apoi se centralizeaza procesele-verbale de comisiile de circumscriptie electorala si in final de BEC. Din toate comisiile si BEC fac parte neutrii (in general juristi) si reprezentanti ai tutturor partidelor parlamentare, asa ca sunt aproape imposibile fraude.
Se pare ca n-ai habar de procedura, ca sa afirmi ca "tot e falsificat".

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Acum, tu ce vrei? O scuza ca nu ti-ai miscat fundul pana la sectia de votare? Sau, si mai rau, o scuza ca nu ai nicio parere?

| suntserios a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Fix asta cauta. O scuza sa nu se implice

| RAY a răspuns:

Paranoia, voturile sunt numarate de toate partidele care au intrat in campanie electorala

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta e un mit. Cand se numără voturile sunt prezenți reprezentanți ai tuturor partidelor plus cei independenti. Nu fura nimeni nimic. Nu la numarat. Asta se intampla in comunism cand o singura putere numara si organiza tot

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Fraudarea voturilor este dificilă, așa că este improbabilă. Procesul este controlat. Defecțiuni ale procesului de votare, fraude punctuale, nominale, contestarea rezultatelor în anumite locații, se mai întâmplă și în cele mai mari demcrații. dar zvonurile exagerate țin de teoria conspirației.

| doctorandus a răspuns:

In Olanda e alta zicala: nu conteaza cine castiga alegerile, ci cine castiga formarea cabinetului.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Se putea sa nu apara un destept de-asta ca tine? Stii ca sunt zeci de mii de observatori independenti, da? Stii ca te poti inscrie si tu ca observator, nu?

| Furnicuta000 a răspuns:

Am multe cunostinte care sunt acum in comisie si care au mai fost. Voturile sunt numarate pe bune, nu se mai risca nimeni sa faca vreo smecherie, de asta se si umbla atata prin sate cu ulei si zahar si primarii chiar duc personal batrani la vot si le si arata cu cine sa voteze.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Nu stiu unde iti gasesti astfel de ineptii, dar pe tot parcursul numararii voturilor se filmeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mitul asta cu falsificarea voturilor e o reminescenta a perioadei comuniste, nu poti frauda voturile prin numaratoare, sunt reprezentanti de la toate partidele in fiecare sectie de votare, sunt cel putin 5-6 reprezentanti diferiti, tu chiar crezi ca toti o sa inchida ochii ca sa castige unul din cei doi candidati?

alegerile se influenteaza prin campanii de presa, retele sociale, propaganda, cine inca mai crede ca se pot frauda alegerile numarand in plus sau in minus e un maimutoi idiot care nu stie cum functioneaza procesul electoral.

da, pot fi cateva sectii de votare unde unii sau altii sunt indemnati sa voteze un anumit candidat/partid, dar aceste sectii NU vor face diferenta.