| CorinaReg19 a întrebat:

Am si eu o intrebare legata oarecum de IT. Asa ca baieti, sariti laughing. Particip la un concurs online de Miss si Mister, ce se tine pe un site (nu pe Facebook sau ceva de genul ). Fiecare voteaza cu cont facut pe acel site ( email parola etc). Cel care sustine concursul mi-a spus ca voturile nu intra pe baza de adresa IP, ci pe baza numarului de la placa de retea. Asa ca nu conteaza ca lumea voteaza de pe IP dinamic, acele voturi se vor numara drept un vot. Apoi l`am intrebat : Daca votez si de pe telefon, intra drept vot? si el a spus ca da. Acum nu am mai intrebat daca pot vota de mai multe ori de pe tel laughing ca mi`e rusine. Dar va intreb pe voi. Are vreo treaba placa de retea cu telefonul? Multumesc mult :*

7 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

"ci pe baza numarului de la placa de retea" SI PE cache, cookies DIN BROWSER!

| SasNetRomania a răspuns:

Salutare,
numarul de la placa de retea se numeste MAC.
Fiecare device in parte (pc, laptop, tel, tableta) are alta adresa MAC. Deci poti vota de pe alte device-uri dar DOAR odata.

| Zaygon a răspuns:

Fiecare dispozitiv care se conecteaza la internet are o adresa fizica(adresa MAC, accea de pe placa de retea care nu poate fi schimbata si cu care vine din fabrica) si o adresa logica cu care se logheaza in retea(IP). IP-urile pot fi interne sau externe si tu cand te conectezi la un router acesta ii aloca dispozitivului tau o adresa IP interna si dupa ce te deconectezi nu o mai ai si cand te reconectezi ti se poate atribui o alta (ceva de forma 192.168.x.x). Routerul comunica cu exteriorul printr-o alta adresa de IP externa care poate fi dinamica sau statica. Daca ar fi vot pe baza adresei de IP toti de la tine din casa aveti acelasi IP extern si nu ai putea vota decat odata.

Ceva asemanator avem noi in camin la facultate. Ni se deblocheaza internetul pe baza adresei MAC.

Da sunt cam multi termeni tehnici dar sper ca ai ramas cu ceva. tongue

| DryIce a răspuns:

Exista metode de spoof la MAC adress (mac adres = numarului de la placa de retea). Se zice ca se poate modifica.

https://www.google.ro/......tps?/webhp

https://www.raymond.cc/......c-address/

http://www.wikihow.com/Change-a-Computer's-Mac-Address-in-Windows

si mai sunt site-uri eu am zis cateva;)

| Ripley a răspuns:

Nu stiu daca vrei sa trisezi sau nu dar probabil folosind VPN-uri ai putea sa faci asta. Dar nu recomand sa trisezi.

| Zaygon a răspuns (pentru Ripley):

VPN-ul nu schimba adresa placii de retea.

| richardetcc a răspuns:

Bună.

Da are. Este la fel ca la PC. Votul se pune doar o dată. Baftă la concurs (y)