| mirela_2312 a întrebat:

Ce demersuri tebuiesc parcurse pentru imi face acte pe jumatate din casa bunicilor care miau lasato mie cand au murit, dar nu am nimic la mana un act sau ceva scris, cealalta jumatate iau lasato parintilor mei dar nici ei nu au nimic doveditor, bunicii au murit acum 6 ani, casa e inca pe numele lor

4 răspunsuri:
| yoanna73 a răspuns:

Ce-i in mana nu-i minciuna.nu ai acte nu ai nimic

| mioara a răspuns:

INTAI TREBUIE SA FACI SUCCESIUNEA IAR APOI UN ACT DE VANZARE CUMPARARE INTREABA UN AVOCAT

| bunica a răspuns:

Se inparte averea la toti copii bunicilor. daca au avut doar un copil si acesta fiind unu din parinti, ei fac actul si-ti da si tie jumatatea promisa. daca ceilalti presupusi fii ai bunici semneaza in favoarea ta este bine de nu...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca bunicii tai nu tiau lasat nici un testament prin care sa dovedesti ca ai o cota de 1/2 din casa, nu poti face nimic, cel putin asa verbal! In cazul asta se deschide succesiunea pe ambii bunici! mostenesc toti mostenitorii legali, dupa care iti vind o cota de 1/2 din casa! exista posibilitatea de renuntare la succesiune in cazul in care sunt mai multi mostenitori in afara de parintii tai! renuntand astfel iti vand sau doneaza parintii tai! Atentie! toate aceste demersuri necesita taxe mari, in functie de valoarea imobilelor dobandite sau instrainate!