| anonim_4396 a întrebat:

Ce dezavantaje are un apartament cu mansarda, in afara de pierderi de caldura iarna si caldura extrema vara?
Cum sunt construite mansardele blocurilor din Romania, la ani dupa construirea blocurilor?

3 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Mai bine dă câteva mii de euro în plus și fugi de mansardă, ultimul etaj sau parter. N-ai avantaje, numai belele.

| sierra1 a răspuns (pentru sierra1):

A, să nu uit: BCA = umezeală, lipsa ventilației, mucegai, plămâni afectați. Baftă!

| RoCkKiD a răspuns:

-Esti la 5, fara lift
-peretii sunt de BCA, deci se incalzesc mai usor si se racesc mai usor

In rest nu vad alte probleme, forma fizica rezolva problema cu etajul si un aparat de aer conditionat + o izolatie interioara rezolva problema cu temperatura (atat timp cat blocul e izolat si pe exterior).