| alexandraionela1234 a întrebat:

Ce diferență este între un polițist care a fost angajat din sursă externa, si unul angajat care a terminat școala de poliție?

Răspuns Câştigător
| ValentinMihai78 a răspuns:

E vorba în primul rând de angajare. Un polițist din școala de poliție are statut special militar. Un polițist angajat din extern, este un simplu angajat, cu un statut asemenea unui polițist local, dar cu alte atribuții. Iar, în cazul unor disponilizări sunt primii plecați.

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Diferenta principala este doar de pregatire profesionala privind munca de politie.