| Optimus7 a întrebat:

Ce drepturi la conducere are regele Angliei? Dar primul-ministru al Angliei?

6 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Regele este doar sotul reginei, ea este oficialul si este seful statului, primul ministru este executivul (administratorul statului).

| dumnezeu_7669 a răspuns:

E tema la istorie sau la cultura civica?

| nutepriveste21 a răspuns:

Se zice,, prerogative'', drepturi e atunci cand mergi intre doua puncte fara a te abate de la drum.

| nutepriveste21 a răspuns:

Vezi tu,, fulgerulalbastru'' de asta nu esti tu in locul lui,, Optimus7'', pui prea multe intrebari si devii depreciativ, defavorabil, dispretuitor. Dupa ce o sa inveti sa scrii corect poate o sa afli ca nu se zice drepturi ci prerogative.

| alexandrey a răspuns:

Regele e doar simbolic in zilele noastre chiar si in anglia