| Claudia_Andreea_1998 a întrebat:

Ce este regimul totalitar si exemplu de state europene cu astfel de regim

2 răspunsuri:
| GabrielStn a răspuns:

Regim totalitar = regimuri de extrema stanga ( comunism ) sau extrema dreapta ( nazism, fascism ). Rusia, Romania, Bulgaria, Albania, Cehoslovacia, Iugoslavia, Polonia, Ungaria ( state satelit ale Federatiei Ruse ) China, Cuba, Coreea de Nord au fost state comuniste. RDG ( Republica Democrata Germana - in ciuda numeluia fost o tara cu regim politic de extrema dreapta, adica nazism ), in timp ce Italia a fost un stat fascist.

| TortQuemado a răspuns (pentru GabrielStn):

Republica Democrată Germană a fost un stat comunist, bro. Sub umbrela URSS-ului până în '89.