| Liviu321 a întrebat:

Salut! Voi ce înțelegeți prin aceste cuvinte? – "suportarea dobânzii pentru creditul contractat pentru achiziţionarea unui singur autovehicul şi pentru adaptarea unei locuinţe, conform nevoilor individuale de acces dar şi cu condiţia ca valoarea creditului să nu depăşească 10.000 euro, iar restituirea să nu depăşească 10 ani".
Reprezintă unul din beneficiile pe care le au personalele cu handicap. Dacă e cineva pe aici care se pricepe la chestiile juridice sau unde se încadrează asta, as vrea sa îmi explice și mie daca, conform spuselor de mai sus, o persoana cu handicap poate face un împrumut bancar pentru achiziționarea unui autoturism, fara a mai trebui sa plătească și dobânda.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Inseamna ca dobanda la asemenea credite va fi suportata de catre stat, beneficiarul nu trebuie sa o plateasca.
Beneficiaza de aceasta facilitate persoanele cu handicap grav sau accentuat, daca imprumutul se incadreaza in criteriile prevazute de L.448/2006, rep. in 2008, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 27
  (1) Persoanele adulte cu handicap grav sau accentuat pot beneficia de credit a cărui dobândă se suportă din bugetul de stat, prin transferuri de la bugetul Autorităţii Naţionale pentru Persoanele cu Dizabilităţi la bugetele direcţiilor generale de asistenţă socială şi protecţia copilului judeţene, respectiv locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti, în baza unui contract privind angajamentul de plată a dobânzii pentru achiziţionarea unui singur autovehicul şi pentru adaptarea unei locuinţe conform nevoilor individuale de acces, cu condiţia plăţii la scadenţă a ratelor creditului, dar şi cu condiţia ca valoarea creditului să nu depăşească 10.000 de euro, iar returnarea creditului să nu depăşească 10 ani. În cazul achiziţionării de autovehicule adaptate special pentru transportul persoanelor cu handicap netransferabile, dependente de scaunul cu rotile, valoarea creditului nu poate depăşi 20.000 de euro, perioada de rambursare fiind de 15 ani.
  (1^1) Persoanele care au contractat un credit în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi cărora, în urma reevaluării, li s-a schimbat încadrarea în gradul de handicap beneficiază în continuare de aceleaşi condiţii de rambursare până la achitarea creditului."

2 răspunsuri:
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Nu platesti dobanda cata vreme indeplinesti acele cerinte.

| Liviu321 explică (pentru rosessunflowersandlillies):

Mulțumesc de răspunsuri! O să se ducă mâine mama la primăria de sector să vadă exact ce și cum, de ce acte are nevoie și dacă e vreo "chichiță" ceva acolo prin care nu poți beneficia de asta. Ar fi super dacă s-ar putea.