| geronimo14 a întrebat:

Ce formula de adresare folosesc de regula organele judiciare la inceputul primei audieri?
Probabil ca cei care se plang de modul de adresare sunt considerati capriciosi, labili psihic, dar atunci cand organul judiciar ii vorbeste unei persoane la pertu si pe un ton amenintator ii transmite acesteia un semnal, ii da de inteles ca nu exista nici o bariera, nici o garantie, nici un drept.

3 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Duritatea audierii este pe masura gravitatii faptei. Insa in Olanda strategia e alta: uneori se poarta frumos cu tine ca si tie sa-ti pese de ei. Caci e mai usor sa te confesezi unui prieten decat unui dusman.

| geronimo14 explică (pentru doctorandus):

In Romania strategia este dublul standard.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Domnule vasile grigore, ce faceati in data de ******? unde erati?
Ce-ati cautat la nea ion sa-i furati porcul? va pare rau de ce ati facut? juratii au deliberat, vinovat pentru 2 capete de acuzare, intrare prin efractie si furt (un porc) si va condamna la 5 ani cu executare.