| didiu a întrebat:

Ce imi poate face politia daca fac acasa lucrari de vopsitorie la masini?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca o faci fara sa ai o firma sau sa fii PFA si nu platesti contributiile sau fondurile speciale si nici impozitul pe venit atunci poti fi cercetat si condamnat pentru evaziune fiscala.
Daca faci reparatii a unor masini implicate in accidente de circulatie, fara dovada de la politie, atunci poti fi cercetat penal si condamnat conform art.340, alin.4 din Codul penal, citez:
" (4) Repararea autovehiculelor, remorcilor, tramvaielor sau mopedelor având urme de accident, fără a fi îndeplinite condiţiile prevăzute de lege, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă."

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca o faci contra bani, daca te afla ANAF-ul iti iau impozite si taxe pe perioada anterioara dar pornind de la minim un an. Daca o faci pentru tine nu-i problema.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Depinde

daca faci o afacere din asta atunci te va cauta anaful si te va intreba de sanatate daca nu platesti taxe si impozite

daca repari masini implicate in accident fara autorizatii atunci iar e infractiune

| mihai69 a răspuns:

Depinde. Poți să ajungi până la dosar penal în calitate de complice la comiterea sau ascunderea unor delicte. Acum, depinde și ce vopsești...

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Daca o faci mai la dos, nu umpli curtea de masini si lucrezi numai la una, numai tu, nu te reclama nici un bou de vecin, ne te dibuie nimeni si n-ai treaba.

| Adiav a răspuns:

Nu-ti verifica nimeni unde ai vopsit masina....Trebuie doar sa respecti culoarea trecuta in talonul masinii.

| didiu explică:

Ma refer daca repar rugina fara sa fie lovita sau altele

| EmoBlack a răspuns:

Pai cel mai probabil, o sa ai ceva probleme.
Tu doar spera sa nu te prinda laughing) adica daca ei nu stiu nu au ce sa-ti facawinking laughing))

Succeswinking :* :* :*