| Confuzul9din10 a întrebat:

Ce înseamnă art 340 ncpp?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform noului Cod de procedura penala (desi nu este chiar nou, a intrat in vigoare in 2024), citez:
"ART. 340. Plângerea împotriva soluţiilor de neurmărire sau netrimitere în judecată
  (1) Persoana a cărei plângere împotriva soluţiei de clasare, dispusă prin ordonanţă sau rechizitoriu, a fost respinsă conform art. 339 poate face plângere, în termen de 20 de zile de la comunicare, la judecătorul de cameră preliminară de la instanţa căreia i-ar reveni, potrivit legii, competenţa să judece cauza în primă instanţă.
(2) Dacă plângerea nu a fost rezolvată în termenul prevăzut la art. 338, dreptul de a face plângere poate fi exercitat oricând după împlinirea termenului de 20 de zile în care trebuia soluţionată plângerea, dar nu mai târziu de 20 de zile de la data comunicării modului de rezolvare.
  (3) Plângerea trebuie să cuprindă: numele, prenumele, codul numeric personal, calitatea şi domiciliul petiţionarului ori, pentru persoana juridică, denumirea, sediul, indicarea reprezentantului legal ori convenţional, data ordonanţei sau a rechizitoriului atacat, numărul de dosar şi denumirea parchetului, indicarea motivelor plângerii.
  (4) Dispoziţiile art. 289 alin. (3)-(5) se aplică în mod corespunzător.
  (5) În cazul în care nu cuprinde data ordonanţei sau a rechizitoriului atacate, numărul de dosar şi denumirea parchetului, plângerea se restituie pe cale administrativă, situaţie în care completarea plângerii poate fi efectuată nu mai târziu de 20 de zile de la data restituirii."
Acest articol prevede calea de atac impotriva unor solutii de neurmarire penala sau netrimitere in judecata, luate de procuror. De regula plangerea este facuta de persoana vatamata prin infractiune, dar o poate face si alta persoana care este parte in dosarul penal.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Art 340 din noul cod de procedura penala

| Confuzul9din10 explică (pentru suntserios):

Și ce presupune el?

| Confuzul9din10 explică (pentru Confuzul9din10):

Am căutat pe net dar nu știu dacă am înțeles

| suntserios a răspuns (pentru Confuzul9din10):

Cauta pe net articolul si ai sa afli