| anonim_4396 a întrebat:

Daca in detaliile de pe portal.just.ro despre un dosar de la sectia penala scrie la Obiect "confirmare renunţare urmărire penală (art. 318 alin. 12 NCPP)", inseamna ca persoana a scapat?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu inseamna neaparat ca a scapat, inseamna ca obiectul dosarului este tocmai acea confirmare si judecatorul poate confirma sa infirma solutia propusa de procuror de renuntare la urmarirea penala. De regula propunerea se confirma, in putine cazuri este infirmata si se retrimite dosarul la procuror pentru continuarea urmaririi penale.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da.

| Gabitzzu23 a răspuns:

În principiu da, dar aștepți hotărârea instanței și urmărește să nu fie contestată de nimeni.