| asperger3 a întrebat:

Ce inseamna "autoritate de lucru judecat"?
Daca puteti sa explicati cat mai simplist va rog. Aceasta expresie are ca si contest juridic dosarul Revolutiei.
Multumesc!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Autoritatea de lucru judecat inseamna ca s-a pronuntat o hotarare judecatoreasca intr-o cauza avand acelasi obiect si acelasi inculpat, astfel ca nu mai poate fi judecat si a doua oara pentru aceeasi fapta.

| dannyel86 a răspuns:

Autoritate de lucru judecat = ceea ce s-a hotărât printr-un act de jurisdicţie, bine sau rău, se consideră că exprimă adevărul şi judecata nu mai poate fi reluată.

| asperger3 explică:

Multumesc amandurora. Mi-am dat seama ulterior ca am scris contest in loc de context. Graba si neatentia happy