| anonim_4396 a întrebat:

Explicati-mi ce inseamna „suflet sorbonist". Multi folosesc aceasta expresie iar eu nu stiu ce inseamna laughing

1 răspuns:
| corolav a răspuns:

Răspunsul pare a fi unul destul de uşor de dat.
Suflet "sorbonist"cred că este ceea ce este specific, caracteristic, obişnuit unui tînăr care studiază la celebra universitate pariziană "Sorbona", deci educat în spiritul tradiţiei şi învăţăturii acestei mari unităţi mondiale de cultură.
Dardacă există cumva şi un sens argotic, nu am cunoştinţă despre aceasta.