| greenmoon a întrebat:

Ce inseamna,, inchisoare cu suspendare"? (in cazul in care respectivul a avut un accident cu motocicleta, dar nu a ranit pe nimeni...)

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este vorba de pedeapsa cu inchisoare, cu suspendarea conditionata a executarii efective a inchisorii.
Pe perioada pentru care a fost condamnat va trebui sa respecte conditiile stabilite prin sentinta. De asemenea daca mai savarseste vreo infractiune va trebui sa execute efectiv si pedeapsa suspendata.

| onasis1961 a răspuns:

Nu va fi arestat.Dar daca in acesta periaoata vace ceva care este penal, inclusiv o amenda penal, va face automat inchisoare cu executare, adica va fi incarcerat.

Răspuns utilizator avertizat
| ReusxD a răspuns:

Nu va fi inchis dar la prima abatere, orice ar face, primeste si pedeapsa de care a scapat cand a primit cu suspendare.

| iulianr a răspuns:

Nu este dus la inchisoare, dar este supravegheat, iar daca face un lucru care incalca legea va fi imediat arestat.

| simomih a răspuns:

Inseamna ca inculpatul nu face inchisoare, ci va trebui sa respecte pe o durata de timp stabilita niste reguli impuse de instanta, de genul:sa nu paraseasca tara, sa nu mai comita alte infractiuni, sa se prezinte pentru a semna un act la o perioada bine determinata de timp etc.

| vlad20002 a răspuns:

Face inchisoare dar ii mai ia din pedeapsa! depinde de judecator