| grosuleac a întrebat:

sotul meu a facut un accident in urma caruia a primit 10 luni de inchisoare cu suspendare. asigurarea masinii a despagubit partile vatamate. este posibil ca daca ne punem bani in banca asigurarea sa nii ia? va multumesc!

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are de ce sa va ia banii platiti, de asta ai facut RCA.
In schimb urmatoarea asigurarea o sa fie mai mare, s-ar putea chiar cu cca 50%, se aplica regula malus.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cum sa va ia banii? de aia ai platit asigurarea aia ca in caz de accident sa despagubeasca nu sa platesti tot tu

| Kaℓi a răspuns:

Este posibil. Exista o interconexiune intre institutiile financiare si sistemul bancar care le permite primelor sa recupereze datorii de la clientii bancilor care au depozite. Dar cel mai sigur e sa intrebi un functionar al bancii unde vrei sa depui bani.

| Radu284 a răspuns:

Scopul asigurarii este sa NU platesti (alti) bani cand ai un accident.

Dar nu toate asigurarile sunt egale, toate au o limita, pese care nu mai platesc. ce este peste limita aia trebuie sa platesti tu din buzunar. Dar nu compania de asigurari iti ia banii din banca, ci victimele, cu o hotarare judecatoreasca.