| anonim_4396 a întrebat:

Ce legi sunt pentru primirea coletelor in Buc, din tari asiatice sau SUA?

Acestea trebuie ridicate personal de la un oficiu postal Posta Romana tip vama? Pot sa vina si la domiciliu prin curier? E vreo lege aici?

Parca mi s-a intamplat sa imi vina si acasa...
Iar la Posta vama din Buc sigur am mai primit.

Si ce colete trec prin vama? Toate trimise din afara UE? Toate trimise din afara Ro?
Multumesc.

1 răspuns:
| Simpatic a răspuns:

Coletele vin fie la oficiul postal de care apartii fie la adresa ta prin firma de curierat, depinde cine face livrarea pe europa si in tara, depinde cu cine are contracte retailerul din china, sua etc
ca si lege? exista regulamente europene precum Regulamentul (UE) nr. 952/2013 al Parlamentului European şi al de stabilirea a Codului Vamal al Uniunii

poti citi anumite aspecte privind vamuirea si aici : https://www.customs.ro/calatori/intrebari-frecvente