| T0T a întrebat:

Ce obligații au părinții față de copiii lor? Credeți că există situații în care aceștia pot fi desconsiderați? Ce obligații au copiii față de părinții lor?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Hey GreyN! ツ

Ca de obicei, pui niste intrebari excelente.

-Parintii fata de copii:
★ Sa le aleaga un nume care sa nu fie ales in bataie de joc.

★Sa le ofere dragostea necesara dezvoltarii.
★Sa le asigure sanatatea.
★Sa nu faca diferente intre copii daca au mai multi.
★Sa le ofere o educatie potrivita, chiar daca nu au bani si vor sa puna copiii la munca, sa-i lase sa-si termine studiile *macar cele ce sunt gratis*.
★Sa-i asculte atunci cand au ceva de spus.
★Sa incerce sa le raspunda la unele intrebari. *daca stiu evident*
★Sa-i ajute si in privinta credintei. *stii la ce ma refer* Adica sa nu fie ceva de genul "Dumnezeu nu exista sau chestii de genul" Ar fi bine sa lase copilul sa creada, sa se dezvolte oarecum crezand in ceva.

★*Pentru cei care au o situatie materiala nu neaparat buna...medie macar* Sa le faca anumite placeri copiilor. Cadouri de Craciun, Sf. Nicolae, nu conteaza cat de multe dar sa fie ceva. Mie asta mi se pare o obligatie intrucat am avut un prieten care avea niste parinti carora nu le pasau de astfel de sarbatori. Pur si simplu imi venea sa plang cand il vedeam de sarbatori. Adica eu si ceilalti aveam lucruri de genul iar el...nimic,mosul nu venise la el. Si stii care e chestia ciudata. Aveau bani,iar baiatul avea note super. In fine.

★Sa nu-i bata. Eu unul nu am primit in viata mea o palma. Nici macar nu m-au pedepsit. La mine s-a rezolvat mereu numai cu vorba. *Sunt un pic mai sensibil,de aceea.*
De aceea sunt de parere ca bataia este inutila. Vrei sa fii dictator? Sa stapanesti pe cineva cu forta? Nu! Incearca sa te impui ca sa inteleaga ca ceea ce a facut nu a fost bine. Degeaba il bati daca nu ii explici frumos pentru ce faci asta.

★Sa nu-ti bati joc de ei. Sa nu-i abuzezi. *Asta era clar inca de la bun inceput*

★Hrana, haine, sanatatea *astea se inteleg de la sine*
★Sa-i permita copilului sa-si aleaga singur viitorul. Ei doar sa-l sustina, nu sa-l influenteze in alegerea unui viitor care s-ar putea sa nu-i placa.

-Copiii fata de parinti
★Sa-i asculte.
★Sa faca ceea ce spun parintii intrucat ei stiu mai bine ce e rau si ce e bun pentru ei...
★Sa se ocupe de studii intrucat pentru asta au grija de ei parintii.
★Atunci cand ajung pe cont propriu sa nu uite de parinti.
★Sa le multumeasca din cand in cand, sa zambeasca s.a.m.d. Lucrurile micute de genul inseamna mult pentru parinti.
★Sa aibe grija de ei la batranete sau macar sa le asigure o batranete linistita la un azil daca nu pot sa-i ingrijeasca.
★Eu unul sunt de parere ca este o datorie sa ai grija de ei la batranete.
Atunci cand erai mic ei nu te-au trimis la orfelinat asa ca mi se pare un gest urat ...sa-i trimiti la azil. Asta e o optiune doar daca nu ai cum sa fii alaturi de ei.
★Chiar daca ei o sa fie departe de tine ai datoria de a-i vizita din cand in cand.

-Cred ca asta a fost esentialul.

Sunt doar parerile mele.

Bafta! ✌

11 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Părinții față de copii:
✮ Să-i crească cum trebuie, să le ofere o educație potrivită, să-i asculte când au nevoie, să le ofere condiții decente de trăit

Copiii față de părinți:
✮ Să-i respecte, să-i cintească, să le mulțumească pentru to ce au făcut pentru ei

| OoBunnyoO a răspuns:

Parintii fata de copii:

1. Sa le asigure hrana
2. Sa le asigure o educatie (mai ales ca educatia la noi este gratuita)
3. Sa le faca cate un cadou de sarbatori si de ziua lor
4. Sa nu ii bata
5. Sa le explice de ce este sau nu este bine sa faca ceva
6. Sa ii invete sa ia propriile decizii
7. Sa vada ce talente au si ce le place si sa ii indrume in directia respectiva. De exemplu, daca vad ca au un copil talentat la desen, sa ii ofere lectii de desen (daca au posibilitatea financiara), nu sa insiste ca copilul sa mearga sa joace sah, desi uraste sahul (scuze de cacofonie)
8. Sa aprecieze lucrurile pe care copilul le face bine. Daca ia o nota buna la scoala sau daca face o alegere buna etc
9. Sa ii responsabilizeze din timp. Sa nu ii creasca ca pe niste rasfatati care ajung la 30 de ani si care inca locuiesc cu parintii, asteptand sa le fie servita masa.
10. Sa respecte deciziile pe care le iau, chiar si daca uneori sunt niste decizii proaste. Daca parintele si-a facut datoria sa explice cum trebuie, riscurile unor anumite decizii si copilul tot le face, este decizia lui. Datoria parintelui este sa indrume copilul, nu sa il controlze
11. Sa nu incerce sa stie sau sa controleze tot din viata copilului
12. Sa poata sa ii lase sa plece atunci cand cresc mari

Datoria copiilor:

1. Sa respecte parintii
2. Sa le multumeasca sau macar sa ii faca sa se simta apreciati
3. Sa le ofere cate o atentie de ziua lor sau de sarbatori
4. Sa nu stea dupa fundul parintilor si sa le ceara bani pana la 30 de ani
5. Sa ii ajute cand au probleme (de toate felurile)
6. Sa fie alaturi de ei, chiar si atunci cand isi intemeieaza propriile familii
7. Sa le ofere un anumit suport financiar

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Sunt dezamagit. Nu apare (Vezi raspunsul intreg).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pot sa zic doar ca nu-s de acord cu o obligatie care s-a mentionat. Cu zilele de nastere/sarbatori, respectiv cadourile.

Astea-s obligatii la rang de bășini.
Gen, hai să-ți facă taica și maica majorat. Hai să-ți ia cadouri pompoase, gen...un gadget, o mașină, o căsoaie!

De asemenea dragostea ca dragoste, dar fără râzgâieli, drept dovadă tâmpiții în număr copleșitor de la o zi la alta. În mod straniu, încă nu-mi explic decât parțial cum mulți copii crescuți în puf cu multă afecțiune chiar, ajung niste mici psihopati narcisisti care nu pot oferi niste sentimente reale. O sa-i vezi dupa 18 ani disperati sa-si gaseasca o gagica numai ca s-o considere un trofeu. Cum am ajuns eu la concluzia asta? Ha, ha, ha. Si asta e tot ce pot rezuma.

La polul opus, niste parinti depravati, considera ca la batranete copiii trebuie sa vina sa le fie lor parinti si chiar se razgaie ca niste copii, in timp ce culmea, tot ii necinsteste, nesocoteste, desconsidera si cate si mai cate apoi zic ca n-au copii ca lumea care nu-i mai viziteaza decat de joi in pasti desi asa merita.

Deci, obligatia de ambele parti e ca parintii sa creasca copii sanatosi (eventual inteligenti) cu principii morale solide, in timp ce copiii prin orice ar face ar fi bine sa nu dovedeasca eforturile parintilor ca fiind in zadar pentru o viata comoda. Cred ca toate obligatiile copiilor asa se rezuma cel mai usor = sa nu-si dezamageasca parintii, caci acestia au facut deja tot posibilul sa nu-i dezamageasca pe copii. In cele mai multe cazuri.

Mhm, ajunge atat. Ca apoi o depasesc prea rau pana si pe iepuroaica.

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Este chiar dezamagitor ca nu te documentezi cum trebuie. Ce-ar fi sa treci prin toate raspunsurile mele inca o data si sa imi comentezi la toate raspunsurile scurte pe care le-am dat. Cred ca iti va lua ceva timp. laughing
Cat de cadouri, o atentie este intotdeauna bine-venita. Nu neaparat cadouri de mii de lei, o ciocolata ceva, in functie de veniturile fiecaruia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ho, ca te-am zarit si eu pe aici. Te salut asa din curtoazie(LE: sa-i zicem simpatie de fapt).
Ma doare undeva de ce postari lasi tu pe site. Iar acum cateva zile am vrut si eu sa vad pana unde poti merge (ca si reactie). M-am convins. laughing

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ma deranjeaza saluturile tale, dar raspunsurile eronate imi atrag atentia.
Puteam sa merg si mai departe de atat, chiar m-am distrat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Ce raspunsuri eronate? Unde?
Eu nu gresesc cu nimic. smug

| OoBunnyoO a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate ar trebui sa mai cauti. tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru OoBunnyoO):

Uite ce frumos a scris ClosedEyes.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parintii sunt obligati sa asigure cresterea copilului in conditii optime pentru o dezvoltare adecvata (fizica, psihica, morala); sa acorde protectie, respect, sinceritate, ajutor, daca vor sa primeasca la randul lor.
Parintii pot fi desconsiderati in momentul in care nu sunt responsabili de cresterea copiilor lor(ii abandoneaza) sau concep copii pentru a-i chinui, a le folosi existenta si a-i agresa fizic si/sau verbal.
Copiii ofera parintilor ceea ce primesc. As putea sa zic ca n-au obligatii, nici in a-i ingriji sau inmormanta dat fiind faptul ca multi parinti au aceste pretentii(motiv pentru existenta unor copii).
Deci, copiii vor avea si ei indatoriri la randul lor fata de proprii lor copii.