| T0T a întrebat:

Ce părere aveți de propunerea pentru legalizarea șpăgii medicilor și mărirea salariilor doar acestora? Vi se pare corect? De ce?

Răspuns Câştigător
| AvalohAlyn a răspuns:

Iti raspund printr-o melodie
https://www.youtube.com/watch?v=3AwNPUiJazE

Si medicii au fraierii lor.

Oare,in alte tari precum S.U.A, Elvetia, Franta, Italia se dau spagi la medici?

Foarte bine spune in melodie, sa traiesti trebuie sa platesti.Asa e

TRIST!

Si cine nu are ce face? Moare?
Un medic urolog din Galati, cred ca ai vazut la stiri, a cerut unei femei sarace sa isi vanda calul ca sa ii dea bani lui ..pentru o operatie...E scandalos si mai ales TRIST.

23 răspunsuri:
| KamaSutra a răspuns:

Nu
De ce numai ei sa primeasca bani in plus?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Eu sunt de acord cu ea. In primul rand ca medicii au niste salarii mizerabile avand in vedere raspunderea si dificultatea meseriei pe care o practica. In al II-lea rand, spaga legala trebuie fiscalizata ceea ce nu se intampla cu spaga de acum. Este o situatie de castig pentru toata lumea.

| T0T explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Pentru buzunarul meu nu va fi o situație de câștig această șpagă care dacă se va legaliza și nu o vei da medicului acesta se va uita cam chiorâș la tine sau poate să nu se mai uite deloc. Șpaga nu este considerată o ilegalitate degeaba și este normal să zici că e altceva dacă devine legalizată o infracțiune, devine ceva excepțional și se va vedea asta.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru T0T):

Oricum se uita chioras la tine. Asta este exact ca treaba aia cu prostitutia si drogurile usoare, se practica de cand lumea si noi ne dam de ceasul morti sa le interzicem in loc sa bagam niste bani la buget. Sa fim realisti, bugetul Romaniei nu ne permite sa majoram salariile medicilor la nivelul la care ar trebui majorate. Sa fim seriosi...

| T0T explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Dar asta va încuraja această practică și atitudinea medicilor care nu este prea normală într-o țară civilizată. De fapt în nicio țară civilizată șpaga nu e ceva normal dapoi să fie și legalizată. Pe ce lume trăim? Trebuie să încurajăm practicile imorale pentru că oricum se desfășoară? Păi se vor desfășura așa la un nivel și mai mare și cred că încă mai avem puțină conștiință și mentalitatea ne permite totuși să nu ajungem chiar așa. Acum încearcă să îți dezmorțești creierul și gândește-te că și violul ar trebui legalizat că oricum se practică. Trebuie să gândim totuși normal și să reușim să deosebim practicile benefice de cele dăunătoare dacă mai avem puțin creier.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru T0T):

Pai eu vad niste sute de milioane in plus la buget de unde rezulta un trai mai bun pentru mine intr-o tara in care salariu mediu pe economie valoreaza cat o pereche mai scumpa de pantofi. Eu zic ca e bine s-o ducem mai bine, nu?

| T0T explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Și cu.rvele o duc mai bine ca profesorii deci hai să le încurajăm pe fete să fie cu.rve. E bine așa, nu?

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru T0T):

Daca pornesti discutia asta si eu o sa-ti zic ca olandezii o duc foarte bine, si nu cred ca sunt vazuti drept tara de drogati si cu*rve. Nu pui corect problema.

| T0T explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Eu o văd ca pe o țară de drogați și cu.rve pentru că asta este, acum depinde de cunoștințele fiecăruia. Pun foarte bine problema din păcate nivelul tău de moralitate este cam scăzut.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru T0T):

Ei bine, conteaza cum sunt vazuti de celelate state membre UE, nu de tine. Si nici peste ocean nu au o imagine mai proasta. Nu trebuie sa fim o tara de mimoze, trebuie sa fim o tara eficienta si productiva. Iar impozitarea oricarui tip de bani negri este un pas inainte. Cu ocazia asta se combate si evaziunea fiscala.
Si meditatiile date de catre profesori ar trebui luate in evidenta si impozitate cu 16%, si lumanarile de la biserica la fel dar iar vorbim vorbe.
All in all, un pas inainte spre fiscalizarea banilor negri nu-l pot privi decat cu ochi buni.

| T0T explică (pentru IzvorulDeIntelepciune):

Poate legalizăm și heroina. După gândirea ta...Dar acum fiecare cu mentalitatea lui dar mai trebuie să avem și moralitate și stai liniștit de cine cunoaște cum stă treaba acolo în Olanda așa sunt văzuți și de aceia. Tu du-te și încurajează tinerele care vor să devină profesoare să se ducă pe centură că este mai bine pentru viața lor și nu toată societatea știe că ele sunt cu.rve. Zici că nu pun problema cum trebuie? E aceeași situație și îmi pare rău că sunt oameni care încurajează ilegalitatea și imoralitatea ca să o ducă mai bine. Așa nici pe hoți nu trebuie să îi condamnăm...Mai trebuie să fim și oameni și cum am zis înainte în nicio țară civilizată nu se încurajează șpaga.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns (pentru T0T):

''și cum am zis înainte în nicio țară civilizată nu se încurajează șpaga.''

In Franta, spaga la ospatar se trece direct pe bonul fiscal. Cine-o fi si Franta asta?
Daca voiati moralitate, nu trebuia sa-l impuscati pe Ceasca.

| Duucu a răspuns:

Aiureală, nu știu cum să zic... dacă medicul are salariu decent, nu are nevoie de șpagă, așa că să le mărească la naiba salariile așa cum trebuie, pe urmă n-o să mai fie nevoie de buzunare la halate.

| Croampa a răspuns:

Da, e corect
Avand in vedere ca ei in afara sunt platiti de nu stiu cate ori mai mult decat aici, ce i-ar opri sa plece? Daca se incerca cresterea salariilor atunci o sa-i convinga macar pe cativa sa nu plece prin SUA, Anglia sau Canada etc.

| TheImpaler a răspuns:

Mi se pare corect. macar asa pe categorii sa ii ia, daca nu le pot creste salariile la toti odata. am vazut ca se discuta si pentru profesori.

| T0T explică (pentru TheImpaler):

Și o să îți convină ca medicii să fie încurajați ca să își facă treaba doar dacă le dai la buzunar? Cam asta e practica peste tot în România și mi se pare că mulți medici, asistente o dau poate în nesimțire și nepăsare dacă nu primesc banul alias șpaga care până acum era ilegală. Ți se pare corect să se încurajeze mai mult acest lucru?

| TheImpaler a răspuns (pentru T0T):

M-am referit la salarii. sa fim seriosi... spaga oricum dai.

| TheImpaler a răspuns (pentru TheImpaler):

Iti daiseama ca nu imi convine sa vina sa ceara "de la obraz"

| T0T explică (pentru TheImpaler):

Unii nu o dau. Se pare că anormalitatea devine normalitate în țara noastă din mai multe perspective și în mai multe situații. Dacă medicul nu își face treaba cum trebuie fără să le dai bani la mititica. Această practică este complet ilegală, sau era, căci medicii, asistenții au salariile lor de la stat. Șpaga în toate domeniile este considerată infracțiune, sau era, și nu trebuie să ne gândim mult și de ce. Sunt niște bani luați de la noi pe nederept căci munca pe care o are medicul de făcut oricum trebuie să o facă cum trebuie nu numai dacă este plătit. Să îți dau un exemplu. De exemplu la asistenții de prin spitale, păi dacă nu le dai bani nici nu se uită la tine, dar oare ce fac persoanele paralizate și care nu au pe nimeni? Câte cazuri am auzit la televizor...Se ajunge la tragedii. Sau chiar la medici, oamenii ăia dau o pensie pe medicamente și întreținere și să le mai dea și acestor nenorociți care vor ceva în plus pentru a-și face meseria? Eu niciodată nu voi fi de acord cu așa ceva. Să susții șpaga e cum ai susține furtul și nedreptatea.

| Al3xbC a răspuns:

Mie nu mi se pare corect, medici nu au chiar venituri mici. Daca stai sa calculezi salarul+spagile vei vedea ca au salar ca in strainatate, dar servicile sunt mult mai slabe iar respectul fata de pacienti de mult nu mai exista si sa nu uitam faptul ca atunci cand fac o greseala nu se ia nici o masura sau daca se ia acele masuri sunt nesimnificative.Medici ar trebui sa primeasca salar in functie de performanta.Ar trebui sa se mareasca salarile si pensile mici pentru ca acei oameni au cu adevarat nevoie de bani.Dar cand au incercat sa faca asta au spus ca e discriminare fata de ceilalti, complet stupid avand in vedere ca mai degraba invers e discriminare.Intodeauna vor fi 3 clase sociale:
-cei bogati, care profita de celalalte clase
-clasa mijlocie care munceste si traiesc cu visul ca poate candva isi vor schimba clasa
-clasa saracilor, o clasa care mereu va fi mentinuta pentru ca trebuie sa sperie clasa mijlocie pentru a munci mai mult si sa se lase prostita sau batjocorita de clasa celor bogati

| Mihaelagirl a răspuns:

E bine ca le mareste salariile pentru ca este o responsabilitate mare. Teoretic, ar trebui sa nu mai ia spaga. Practic, romanul e tot roman si obisnuit cu acest lucur si cred ca or sa faca in continuare acest lucur.

| T0T explică (pentru Mihaelagirl):

Îl fac dar e bine să nu îi încurajăm să o facă că cei care nu au posibilități să o facă vor fi puși în situații mai urâte ca înainte.