| AlexDorinel a întrebat:

Ce părere aveți de deciziile lui Sorin Timpeanu?

Anu trecut au eliminat gratuitatea biletelor de tren pentru studenți+ educatia a avut cel mai mic % din pib din ultimii 31 de ani.

Acum au eliminat bursele pentru sute de mii de elevi.

Pana în 2024 ministrul ANTI-EDUCATIE Timpeanu o sa facă varza educatia părerea mea?

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Pe ce te bazezi, Dorinele, cand declari asa ceva pe proprie raspundere?

| RoCkKiD a răspuns:

Oricat te-ai da cu fundul de pamant, trebuie sa faci diferenta intre drepturi si cadouri. Calatoriile gratuite cu trenul la liber au fost un cadou fara sens care aducea pierderi mari unei companii care deja e pe duca. Cu decizia aia n-am nici o problema. Dragnea a dat cadoul ala cand incepuse sa creasca tensiunea in societate si a sperat sa cumpere tacerea studentilor cu niste facilitati, parca a si crescut valoarea burselor atunci.

Cat despre povestea cu bursele Dorele, iar nu ai citit bine. Ele nu au fost eliminate, doar s-a ridicat pragul, si problema cea mai mare nu e ca unii elevi nu le vor mai primi ci ca o sa ne trezim cu un fenomen dubios al notelor umflate., fenomen care o sa faca notele elevilor din Romania si mai putin corelate cu realitatea.

Răspuns utilizator avertizat
| RoCkKiD a răspuns (pentru AlexDorinel):

Nu o sa ii faca pe toti cei de 8.50 de 9.50 dar in mod sigur o sa ai mai multe medii de 9.50. Ce nu pricepi tu e ca nici nu trebuie sa fie toti, daca treaba asta se intampla in 5% din cazuri, numarul lor va fi uras la nivel national.

Răspuns utilizator avertizat
| Lukasssz a răspuns:

E si Timpeanu asta ca Romania, varza!

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Dar Romania e varza de mult. La noi nu merge nimic.

| AC4S4 a răspuns:

Parerea mea e ca nu a facut nici vreun mare rau, nici vreun mare bine sistemului. A fost cam neutru.

Are totusi un plus de la mine ca a incercat sa tina scolile deschise pe cat posibil. Stiu ca Voiculescu era constant pentru inchiderea scolilor, iar Cimpeanu voia sa le tina deschise.

E un ministru/politician tipic, sustinut de PSD si PNL, om al sistemului. Dar macar nu se "excita" prin inchiderea, discriminarea si amendarea cetatenilor precum o fac sau o faceau Voiculescu, Arafat si Rafila.

| UnOmAnonim a răspuns:

Un idiot ordinar. O vreau înapoi pe Anisie. S-a gândit să dea tezele când aproape tot anul 2021 ne-a ținut on-line. Din cauza lui au picat mulți elevi care chiar aveau potențial. Tot din cauza lui a fost distrusă toată structura anului școlar. O lună de vacanță pentru că ungurii catolici? Putea ori să împartă vacanța în două, ca să avem două săptămâni, împăcând catolicii și ortodocșii, ori să dea vacanță de două săptămâni doar pentru ungurii catolici din localitățile populate de ei. Din cauza lui am avut o vacanță de o lună din cauza căreia mulți elevi au uitat tot ce au învățat înainte de ea. Deci, un idiot. I se potrivește la perfecție numele. Abia aștept să fie demis.

Răspuns utilizator avertizat
| UnOmAnonim a răspuns (pentru AlexDorinel):

Dacă fac profesorii grevă, ar putea să fie dat jos.