| AvalohAlyn a întrebat:

Ce părere aveți de faptul că Guvernul PNL nu vrea să majoreze pensiile și să dubleze alocațiile spunând că nu sunt bani insa este data lege și promulgată chiar de președintele Iohannis?
Nici PSD dar nici PNL..PNL cam este același aluat cu PSD.
Mai bine un partid mai nou și mai mic.
Nu credeți ca este normal și bine să mărească Guvernul pensiile și alocațiile? La ce nivel de trai este in România?
Eu nu înțeleg daca e lege și ei nu o respectă nu pot răspunde penal Guvernul, să-i dea oamenii în judecată precum profesorii în trecut când au câștigat procesele cu statul?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Alocatiile si pensiile o sa se mareasca sigur, poate ca nu asa mult cum este prevazut in lege, deoarece nu sunt surse bugetare prevazute si au intervenit si cheltuielile neprevazute cu pandemia iar veniturile bugetare au scazut.
Sunt si eu pensionar, nu mi-ar strica marirea prevazuta de lege, dar as fi de acord cu o marire mai mica anul acesta, poate la jumatate si restul anul viitor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca nu sunt bani cu ce vrei sa le mareasca?

| AvalohAlyn explică (pentru suntserios):

Pai mă privește pe mine? E lege promulgată și de Iohannis, sa se împrumute.Nu ii privește pe cetățeni.Si PSD cum le marea daca rămânea la putere?(nu sunt psdist)

| suntserios a răspuns (pentru AvalohAlyn):

Nu are destule datorii tara ca sa se mai împrumute? Tu crezi ca psd marea ceva? Psd zbura de mult de la guvernare. De ce vrezi ca au facut șmecheria cu maritul acum in august si nu atunci cand erau ei? Simplu, e fix inainte de alegeri si e doar o miscare de campanie sa infude pnl.

| Catrice a răspuns:

Da, se împrumuta ăștia acum să-ți mărească pensia și în 3-4 luni faci foamea ca n-au bani cu ce sa mai plătească.