| Mclaren12 a întrebat:

Ce parere aveti de faptul ca Silviu Vexler, un evreu cel mai probabil daca ne luam dupa numele lui care numai romanesc nu este, a lansat un "proiect de lege" anticonstitutional prin care vrea sa combata "antisemitismul"? Suna a contradictie in mai multe randuri, dar oricum suntem obisnuiti cu legi anticonstitutionale precum OUG 31/2002. Ironic este ca istoria ne da exemple de evrei precum Stalin, Lenin, clanul Rothschild, Rockefeller, Bela Kun etc. care au contribuit la uciderea a zeci de milioane de oameni nevinovati si tot ei sunt cei care se comporta de parca ar fi persecutati.

14 răspunsuri:
| minrest a răspuns:

Stalin a fost georgian, nu evreu. Nu ar fi fost seminarist daca ar fi fost evreu. Doar si Stalin era antisemit, ca si tine, cum iti arata Complotul Halatelor Albe. Lenin a fost din familie de nobili, nu existau in Rusia nobili evrei, dimpotriva, evreii erau ultimii oameni. Rockefeller erau niste bogatasi americani, exista nenumarate carti care le studiaza familia, erau antisemiti, nici vorba sa fie evrei. Doar Rotschild, din lista ta, au fost evrei, niste bancheri internationali foarte bogati.

| Mclaren12 explică (pentru minrest):

Ai dreptate pe jumatate cu Stalin. Evreii sunt o rasa, nu o nationalitate. Orasul sau de origine, Gori, era plin de evrei iar Stalin nu face exceptie. Toti oamenii care au scris despre originile lui Stalin s-au legat de numele sau de familie, Dzugashvili, care ar insemna "fiu de evreu". Am mai citit ca vorba limba Idiș la perfectie, una dintre cele mai vorbite limbi printre evrei.

Lenin a avut un tata evreu si o mama cu origini evreiesti. Nu stiu daca si ea era evreica, lucru care ar fi interesant de aflat pentru ca legew evreiasca zice ca trebuie sa fii nascut de o mama evreica pentru a fi considerat pe deplin evreu. Asta oricum nu-l face mai putin evreu. Apoi mai este si numele asta " Ilici". Si pe Iliescu il chema Ilici si era si el evreu si comunist.
Pe ei doi ii leaga doctrina comuniata care nu este decat o manifestare politica a viziunii evreiesti asupra lumii, viziune care se rezuma la sclavia celorlalti oameni sub conducerea lor. Asta se poate deduce si din biblie sau alte scrieri evreiesti precum talmudul sau Protocoalele Inteleptilor Sionului. Totul se leaga bossulica, asta nu-i o conspiratie. Stii si tu foarte bine ca invingatorii au scris istoria iar in secolul trecut invingatorii au fost evreii cu URSS-ul lor comunist.

"Rockefeller erau niste bogatasi americani"
Evreii sunt o rasa, nu o nationalitate, exista evrei americani, rusi, italieni etc. Plus ca numele in sine este unul evreiesc, la fel ca si Rothschild iar similaritudinea dintre ele este evidenta. Tot un evreu, Malcolm H. Stern, a scris despre ei in ""Americans of Jewish Decent".
David Rockefeller, care a murit recent, a avut realizari la Jewish Theological Seminary of America. Daca o sa cauti date despre familia sa o sa dai numai de nume evreiesti, plus ca a avut o fiica adepta a marxismului (Karl Marx, alt evreu).

Nu stiu de unde iti iei tu informatiile, dar sunt total eronate. Nici nu ma mira, asta si vor ei ca voi sa stiti, numai dezinformare si minciuni.

Oricum, ideea este ca ei vor sa-si ascunda pe cat posibil trecutul mizerabil si se folosesc de medie si de puterea politica pe care o au pentru a se apara si pentru a va mentine ignoranti. De asta a fost lansata acea petitie impotriva acestui evreu Vexler care vrea ca tu sa fii arestat si condamnat la puscarie daca zici ceva de evrei si de ce au facut ei in trecut. Poate o sa fie utila. In aceeasi masura jîdanii au incercat sa cenzureze internetul in America prin FCC si petitia care a fost lansata impotriva acestei decizii a adunat vreo 2, 8 milioane de semnaturi si o gramada de proteste.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Ai citit simple afirmati, pe site-uri naziste, pe care le-ai crezut fiindca ti-au placut. Eu am citit lucrari stiintifice, care demonstreaza ce afirma. Iar tu nu ai avut curiozitatea nici sa deschizi macar o astfel de carte. Preot ortodox evreu? Pentru ca sunt evrei in Gori? Nobil rus, evreu? Nu se poate, pentru ca nici etnia, nici religia nu ii permit sa fie inobilat. Rokefeller sunt o familie protestanta, nu mozaica, ai caror stramosi sunt cunoscuti, iar tu anulezi tot ce s-a demonstrat cu o afirmatie. Petitia asta prezinta motive religioase, ii acuza pe evrei de deicid, si nu are sens din perspectiva pagana. Cata ipocrizie, sa semnezi o petitie cre ii acuza pe evrei de omorarea lui Hrsitos, care ai spus de atatea ori ca e personaj imaginar.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Pe Ion Iliescu nu il cheama Ilici, a fost poreclit asa dupa Lenin, ca o aluzie ca este comunist. Ca sa vezi din ce ai tras tu concluzia ca numele ''Ilici'' este evreesc! Nu ai intalnit personaje in literatura rusa, rusi ortodocsi, numiti Ilici? Nu prea iti place sa citesti, inseamna. Ilici e nume rusesc.

| Mclaren12 explică (pentru minrest):

Nu prea ar avea relevanta daca ar fi ortodocsi numiti "Ilici". Exista evrei ortodocsi asa cum exista toate natiile de evrei pentru ca ei sunt raspanditi peste tot in lume. Sincer Lenin este singura persoana (si evreu de altfel) pe care am vazut-o sa aiba numele " Ilici". Mai stii cumva si altele?

"Ai citit simple afirmati, pe site-uri naziste"
Da bossule, si cartea aia de mai sius tot nazista era laughing
Ce legatura au nazistii cu faptul ca Rockefeller este o familie de evrei? Zici ca erau protestanti, si care-i faza? Tu nici acum n-ai inteles ca evreii sunt o rasa, si nu o religie? Exista evrei ortodocsi, satanisti, protestanti, atei, mozaici etc.

"Eu am citit lucrari stiintifice, care demonstreaza ce afirma"
rolling on the floor
Ce demonstreza?
Arata-mi si mie lucrarile alea stiintifice care demonstreaza ca Rockefeller erau altceva si nu evrei laughing

"Pentru ca sunt evrei in Gori?"
Bossulica a existat o concentratie mare de evrei in Georgia care au migrat apoi in majoritate in Israel dupa ce a fost instaurat pe teritoriul Palestinei. Au existat evrei pe teritoriul Georgiei inca de acum mii de ani. Si de unde tot tragi ca era nobil, ce dovezi ai in privinta asta? Si chiar daca era nobil, care-i faza? Evrei s-au infiltrat si in familia regala britanica, asta nu-i o noutate. Pana si "regina" Elizabeta este evreica, ce ti se pare tie atat de iesit din comun ca existau evrei nobili cand avem dovezi de familii regale infiltrate de evrei? Imi zici ca nu-mi place sa citesc dar tu citesti toate tampeniile si dupa vii si-mi zici mie ca-s lucrari "stiintifice" laughing

"Cata ipocrizie, sa semnezi o petitie cre ii acuza pe evrei de omorarea lui Hrsitos, care ai spus de atatea ori ca e personaj imaginar"
In caz ca nu ti-ai dat seama, si probabil sigur n-ai facut-o, petitia aia a fost lansata de un crestin. Eu unul nu dau doi bani pe motivul religios pe care il invoca pentru ca intr-adevar Cristos este un personaj imaginar. Ideea principala este ca acest evreu Vexler vrea sa lanseze in Romania o lege anti-constitutionala care sa protejeze trecutul mizerabil al "neamului" sau. Cat de ipocrit ar trebui sa fii ca roman sa nu-ti pese de asta?

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

''Si probabil sigur n-ai facut-o''; inepta formulare aceasta, ''probabil sigur''. Da, tocmai asta spun, petitia e facuta de legionari, care sunt crestini, in ea ii acuza pe evrei de deicid, iar tu ceri sa fie semnata, deci ii acuzi pe evrei de omorarea unui personaj imaginar. Deci consideri ca regina Elisaneta a Marii Britanii este evreica. Cand toti stramosii ei sunt aristocrati europeni, din case regale, cum ar putea fi evreica. Vorbim de o persoana careia i se cunosc TOTI stramosii. Regii se casatoreau numai intre ei. Daca tu crezi ca regii europeni erau evrei, atunci tu poti crede orice aberatie.

| Mclaren12 explică (pentru minrest):

"inepta formulare aceasta"
Oricum ar fi, adevarul ramane. Vad ca o tii sus si tare ca motivul petitiei este un pretins deicid vechi de 2000 de ani, ceea ce este o aberatie si o prostie. Propunerea evreului Vexler ataca libertatea opiniei/a liberii exprimari deci nu trebuie permis ca asta sa se intample. Ca vin crestinii si zic ca evreii l-au ucis pe Cristos, care unu la mana in biblie era tot evreu si doi la mana nu a existat in realitate, asta este o prostie si o aberatie si dupa mine nu trebuie luata in seama. Sau la fel, vin ignoranti ca tine si zic ca evreii sunt persecutati si ca astfel de legi trebuie aplicate fara sa aveti habar ca de fapt evreii conduc in prezent media si va vand istoria care vi se preda in scoala si la televizor. Din nou, oameni din astia nu prea trebuie luati in seama pentru ca ei nu prea contribuie cu nimic la informarea corecta a populatiei.

"Deci consideri ca regina Elisaneta a Marii Britanii este evreica"
Tatal reginei Elizabeta a II-a este George al VI-lea, fiul lui George al V-lea, fiul Regelui Edward al VII-lea, care era fiul reginei Victoria si printul Albert. Regina Victoria declara ca era descendenta directa a Regelui David, plus ca Regina Victoria a continuat traditia circumciziei initiata de George I, primul monarh britanic daca nu gresesc. Deci Regina Victoria este evreica si este stra-stra bunica reginei Elizabeta a II-a. Deci este clar ca "regina" Elizabeta are sange evreiesc in ea. Cat de mult are? Este irelevant de vreme ce familia "roiala" are si alti evrei in familie, precum Charles, printul de Wales care a fost circumcis de un rabin si care a participat la ceremonii la o sinagoga din City of London sau Kate Middleton, sotia printului William si fiica unei evreice numite Goldsmith. Daca nu-ti dai seama ca Goldsmith este nume evreiesc atunci denoti multe...
Oricum, cum ar putea familia "regala" sa fie alba sau cel putin englezeasca cand isi distruge propria tara prin multiculturalism si mix rasial. Ce este evident este ca "regina" doar urmeaza ordinele de vreme ce media britanica este condusa de sionisti si economia este condusa de Rothschild.

"Daca tu crezi ca regii europeni erau evrei, atunci tu poti crede orice aberatie"
Tu clar poti crede orice aberatie daca vine de pe Wikipedia sau de la televizor sau de pe unde va mai dezinformeaza jîdanii. Si te mai miri de ce poporul roman este atat de ignorant, usor de manipulat si dezinformat de permite asa de usor sa fie dusi de nas de niste penali care incearca practic sa reinstaureze comunismul.

| minrest a răspuns (pentru Mclaren12):

Asta este ceea ce se sustine in petitie, ca evreii vor sa scape de vina de deicid; vad ca ai semnat-o, dar nu ai citit-o. Familia regala britanica s-a incuscrit pana recent numai cu alte familii regale, nicidecum cu evrei. Ca sa citez exprimarea ta inepta, ''probabil sigur'' esti incult; de aceea si crezi atatea aberatii.

| Mclaren12 explică (pentru minrest):

Am vazut destul de clar ce scrie, si tie ce ti se pare mai important, ca sunt acuzati evreii de deicid sau ca este atacata libertatea de exprimare in Romania? Daca petitia aia va avea succes, sa inteleg ca dupa logica ta mediocra evreii vor fi arestati pentru uciderea unui pretins zeu de acum 2000 de ani?

"Familia regala britanica s-a incuscrit pana recent numai cu alte familii regale, nicidecum cu evrei"
Aici intervine ignoranta care la astia ca tine nu are limite. Ti-am dovedit ca sunt evrei in familia regala britanica, daca este greu de procesat, de aici nu mai este problema mea si te invit sa cercetezi de unul singur.

| minrest a răspuns:

Da, Vexler este evreu, dar activitatea publica o face ca cetatean roman. In tara asta conteaza cetatenia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Simplu, e o propunere, dacă e neconstituțională sau nu, doar CCR va putea spune.
Dacă e un proiect de lege depus în Parlament, degeaba îl vede Guvernul, legile organice le dă Parlamentul, iar dacă sute de mii de oameni le cer în strada renunțarea la modificările CP și CPP fără succes, crezi că o petiție cu 1000 de semnături va fi luată în serios?laughing

| Teffan a răspuns:

Nu inteleg ce doreste sa faca.
Legi pentru combaterea anti-semitismului exista deja.
Se vrea ca acest Silviu Vexler sa mai adauge inca un strat de anti-anti seimitism?
Nu stiu cat de rationala e propunerea lui, oricum nu cred ca se va lua in seama de vreme ce oamenii au deja legi pentru combaterea antisemitismului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Dacă e deja pe masa Senatului, cum scrie acolo, a trecut de stadiul de propunere cetățenească, deci e deja luată în seamă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Teffan):

Scuze, am greșit, Silviu Vexler este parlamentar. big grin Dar oricum e semnată de liderul senatorilor PSD și președintele PMP, mai mult ca sigur va trece de Parlament.