| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de feministe și de mișcarea feministă?
Dar despre martriarhat?

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Feministele normale sunt ok, alea extremiste sunt amuzante dar si bolnave rau.

| Zuzu1991 a răspuns:

Mi se pare complicat rau, pentru ca e foarte usor sa ajunga serios de rahat sau chiar de ultimul rahat
cea mai de rahat chestie a fost "me too", care pare un lucru bun, dar
1. au fost de o ipocrizie, TOTALA, au vorbit numai femei din tari cu libertatea femeii, nimeni nu a zis o iota de islam, NICIODATA, in islam unde femeile sunt sclave pe fata, si tari cu "islam moderat" care nu lasa femeile sa conduca masini
2. au distrus diverse chestii colaterale, cum a fost ultimul sezon din House of Cards si faptul ca din cauza aia nu au mai facut cele 3 filme pe care vroiau sa le faca

0. au fost de o IPOCRIZIE TOTALA, auzi, daca hartuiesti sexual pe cineva atunci e rau si iti terminam cariera, dar Johnny Depp poate sa isi bata nevasta pana nu se mai scoala de jos, si toata lumea il pupa in continuare unde soarele nu patrunde angry

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

O parere buna. Pacat ca derapajele pe care le au 2-3 extremiste au ajuns sa para ca reprezinta intreaga comunitate pentru ca media reactioneaza doar cand e vorba de senzational

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.

Despre 'miscarea feministă' se vorbește de puțin timp pentru că practic femeile au de puțin timp drepturi, cică egale cu bărbații.De acces e inca un subiect tabu.Plus bărbaților au un ego peste care nu se poate trece.
Doar când femeile vor avea puterea fizica a bărbatului, doar atunci va fi din păcate considerată la fel de valoroasă in societate.Adica când vor zbura porcii.
Ce cred?
Consider că și femeia este "om" și trebuie protejată de legile statului, tocmai din cauza faptului că nu se poate apăra fizic, dar psihic e capabilă, indiferent de ce cred misoginii!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca (spre exemplu) ai doi copii, o fata si un baiat, presupun ca ii consideri egali, nu il favorizezi pe baiat.

Cam pentru asta lupta si feminismul. Insa nu toate tarile au ajuns la o asemenea performanta happy

| troleibuz a răspuns:

Ma consider feminist. Feminismul este despre egalitate. Cum a spus mai sus cineva, din pacate a ajuns umbrit de o mana de extremiste. Chiar si asa, nu consider ca trebuiesc judecate si luate in ras. Un astfel de comportament, de multe ori irational, poate aparea doar in urma unor abuzuri si traume severe. Au nevoie de ajutor.

| doctorandus a răspuns (pentru troleibuz):

Daca o femeie zice ca e feminista si nu zice ce fel de feminista e, de fapt n-a spus nimic. Atat de mare este diversitatea feministelor.

Asa si eu sunt feminist conservator, pro-pornache si pro-viata.

| chuckmanson a răspuns:

E o mișcare bună și necesara pentru marea majoritate a tarilor lumii.
Deși a avut și efecte negative și sunt unele feministe/tipuri de feminism care ma fac sa ma simt prost ca fac parte din aceasta specie.

| Nouvel a răspuns:

Numai un barbat in devenire putea sa puna aceasta intrebare.