| Dan a întrebat:

Ce parere aveti de premierul Emil Boc si guvernul sau? Credeti ca masurile luate de guvernul actual vor redresa economia Romaniei?

Răspuns Câştigător
| CostelCornea a răspuns:

Sa taie din salariile foarte mari, este bine!
Sa taie din sfertul de subzistenta (600 lei), este diabolic!
Sub 1 000 lei, nu ar trebui taiat!
Cosul lunar, este 2 000 lei :
http://saraciadinromania.blogspot.com/2010/01/romania-mileniului-trei.html

15 răspunsuri:
| tpuguru a răspuns:

Nu cred ca Boc este de ajutor. Romania nu va iesi prea curand din criza, deoarece nu este luata nici o masura buna, singurele masuri sunt scumpirea sau ieftinirea lucrurilor, iar guvernul este alcatuit din oameni carora nu le pasa ce se intampla in tara daca au primit salariul. m Acum, eu as dori sa nu va suparati pe mine pentru raspunsul meu, insa pur si simplu asta este parerea mea.

| Bacemi a răspuns:

Masurile astea sunt inutile. Noi avem nevoie ceva pentru a relansa economia. Masurile propuse de el nu fac asta. El doar prelungeste agonia.

| ♥Anto* a răspuns:

Eu sunt de acord cu masurile luate si Vreau sa le scada la bugetari, ca prea iau cate unii sute de milioane pe nimic

| Poinsettia a răspuns:

Ca sa vedeti unde-o ajuns tara asta: Guvernul tocmai a anuntat ca persoanele fizice care doresc sa "ajute" Romania, sa doneze bani intr-un cont deschis de Guvern. straight face
Ati mai auzit de asa ceva?!?

| pepe a răspuns:

Anto* eu sunt bugetar şi primesc 800 lei/lună după 23 de ani de muncă, cât crezi că trebuie să-mi scadă salariul? Soţia mea este şi ea bugetară şi ''beneficiază'' de o reducere de 231 lei, mai rămâne cu 762 şi ea cu 24 de ani vechime.
Aceste măsuri sunt frecţie la un picior de lemn, îi sărăceşte mai mult pe cei care au puţini bani şi îi avantajează pe cei care au salarii mari.
Mulţumesc pentru stupid Anto*

| luana1 a răspuns:

Domnul Boc este o nulitate.Si nu spun asta pentru ca toata lumea o spune. Fa comparatie, de exemplu intre Boc si un alt prim ministru al Romaniei Victor Ciorbea.(lasand la o parte mentalitatea gresita a majoritatii in privinta lui Ciorbea). Ciorbea a scos Romania dintr-o criza la fel de mare ca si aceasta, dupa care a fost fugarit din guvern de catre cine? De un alt domn:Basescu, care atunci era ministru transporturilor.
Asta, asa, ca sa ne reamintim cine e Basescu.
Guvernul actual este guvernul celor 20% din populatia tarii care sunt cei bogati si foarte bogati. Ei pentru asta se zbat.Rad cu lacrimi de ceea ce se imtampla in strada, rad cu lacrimi in fata zbaterii celor multi, caci ce suntem noi pentru ei?:un mare nimic.
Numai masurile active pe economie pot aduce pe linia de plutire tara asta.Intrebarea pe care o pun eu este:de ce se incapataneaza sa nu le aplice?

| loredana2012 a răspuns:

Boc...Mai bine BoU.Cu asta am zis tot

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niste nenorociti.Trebuia sa iau salariul pe 9 azi e 17 si mi s-a spus ca pana pe 25 nici sa nu ma gandesc.
Ar merita impuscati toti guvernantii astia.Niste hoti ordinari.

regis
| regis a răspuns:

LA ce masuri de redresare te referi? Sper ca nu la reducerea salariilor, nici macar reducerea cheltuielilor bugetare nu este o masura anticriza, tot ce s-a facut si se face sunt consecinte ale neluarii niciunei masuri anticriza. Dimpotriva, s-au luat masuri care au amplificat efectele crizei si cel mai bun exemplu este introducerea impozitului forfetar.
Neluandu-se masuri de redresare, de stimulare a cresterii economice, cred ca nu are sens sa ne intrebam daca se va redresa economia.

| Hombre a răspuns:

Boala lunga moarte sigura.

| Marcian a răspuns:

Depinde de cum vor cheltui banii de la FMI si ce vor face cu banii economisiti prin taierile de pensii si salarii.

regis
| regis a răspuns:

@Marcian - uita cum sta treaba. Un corn costa un leu, mama ta iti da trei lei si te trimite sa cumperi cinci cornuri, in ideea ca pe drum te intalnesti cu tata care iti va da diferenta de bani. Pe drum catre magazin te intalnesti intr-adevar cu tata, care iti spune "iti dau un singur leu, dar pentru asta trebuie sa ma asigur ca nu vei cheltui mai mult decat ai. Asadar tu decizi sa cumperi doar patru cornuri cu cei patru lei pe care ii ai si ii spui mamei ca asta e, ai avut de ales intre a cumpara patru sau niciunul. Si iata unde am vrut sa ajung: ce vei face cu acel un leu pe care l-ai economisit cumparand patru cornuri in loc de cinci?
Iti spun eu, nu vei face nimic, pentru ca nu ai acel leu. Exact asta va face si guvernul cu banii economisiti din taierea salariilor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Timpenii si prostii toate raspunsurile calculate dupa vroia fiecaruia.Detasati-va de cea ce vreti si incercati sa fiti numai martori asupra a toata economia ca fiind propria voastra casa sa vedeti ca ati fi recurs la masuri de o mie de ori mai dure.

regis
| regis a răspuns:

@anonim - stii de ce cu propria mea casa nu s-a intamplat ce s-a intamplat cu economia? Pentru ca am luat masuri sa nu ajung in situatia de a nu-mi putea plati facturile. Ce a facut guvernul Boc pentru a se asigura ca nu ajungem aici? Iti spun eu, a halit tot ce mai era prin frigider si s-a uitat pe geam cum se apropie furtuna, spunandu-le copiilor in fiecare zi ca aceasta a trecut deja si ca oricum mai este suficienta mancare. Dupa care intr-o zi a chemat-o pe mama, care anuntat ca in frigider e numai frig, ca fostii proprietari au lasat frigiderul gol si ca acum trebuie sa facem foamea, in speranta ca frigiderul se va umple singur la loc. Si oricum, important e ca ne-a ramas niste sare in dulap si cutia postala de la intrare, ca daca veneau ceilalti... stiti povestea.
LAter edit: era sa uit - in tot acest timp, din banii de salariu s-au cumparat tacamuri de aur, mobilier sculptat in bucatarie, ultima generatie de masini de gatit, s-au facut studii de fezabilitate pentru un lift care functioneaza doar de la jumatatea etajului 4 pana la jumatea etajului 5. S-au cumparat cateva afise de promovare a turismului, care s-au afisat pe casa scarilor, exact sub becul ars alaltaieri, iar cu diferite ocazii s-au tinut chefuri cu mici si bere, totul cumparat bineinteles la suprapret. S-au organizat de asemenea sedinte, seminarii, team-building-uri si alte chermeze despre cum se cultiva florile in ghiveci, daca nu avem nici ghiveci si nici flori. Totul intr-un apartament inchiriat, care absolut intamplator apartine unui prieten.
De cand incepe sa ii roada foamea pe copii, tata a suplimentat sumele pe care le cotizeaza constant vecinelor de palier care trag la unison cu urechea la tot ce se intampla in casa atunci cand tata sta la coada la banca, sperand sa obtina un credit ipotecar din care sa cumpere niste paine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca guvernul Emil Boc ar trebui sa dispara, au luat niste masuri care afecteaza toata populatia... s-au gandit doar la ei nu la populatia care suporta si sufera in urma acestui guvern si a masurilor luate de acesta.