| anonim_4396 a întrebat:

Ce părere aveți de următoarele politici și ideologii?
Teoria criticii
Teoria de gen
Neomarxism
Neoprogresism
Multiculturalism
Postcolonialism
Political corect

1 răspuns:
| tudorvolcano a răspuns:

Teoria critică: provine de la filozofia nebunului și obsedatului sexual Freud, și de la Karl Marx. Nu am o părere foarte bună.
Gender theory și gender studies: cursuri în care se face activism și propagandă, nu studii universitare
Neomarxism: o molimă în universitățile occidentale, în special cele americane
Neoprogresism: idem
Multiculturalism: un proiect politic eșuat în Europa, care a dus la milioane, chiar zeci de milioane de imigranți care nu s-au integrat în societate; asimilarea a fost metoda care a funcționat cel mai bine de-a lungul anilor; noi românii avem probleme cu ungurii, de exemplu, că vor autonomie, dacă am aduce pe alții în număr de milioane și le vom da dreptul să-și păstreze cultura, vor face lucruri similare; pe unguri nu putem să-i asimilăm forțat, încercăm doar să calmăm situația, și să evităm ce s-a întâmplat.la începutul anilor 90'.
Postcolonialism: în urma criticii orientalismului de către Edward W. Said, s-a mers pe o rută diferită în a vedea alte culturi, și s-a insistat pe a baza cercetarea pe investigarea modului localilor de a vedea propria cultură, intervievarea băștinașilor devenind primordială în cercetare. A produs rezultate destul de bune față de vechiul orientalism, care producea o viziune puternic distorsionată de biasurile occidentalilor față de alte culturi, acum mărturiile băștinașilor ne ajută să ieșim din acea paradigmă xenofobă și eurocentrică.
Corectitudine politică: termen inventat de Stalin, ca să cenzureze pe adversarii săi, înainte de a-i lichida.