| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti despre ceea ce se intampla acum in Bucuresti?

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ar fi fost frumos daca se duceau acolo hotarati sa schimbe ceva, si crezand in ceva, dar majoritatea s au dus sa fie cool ca asa sa anuntat pe facebook

| anonim_4396 explică (pentru suntserios):

Ii cunosti tu pe toti?

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am zis de toti, am zis ca multi de asta au iesit.
Esti prea naivi sa crezi ca toti au iesit din propria vointa si din convingerile proprii.
In 89, ca nu era facebook, net, telefoane mobile, atunci au iesit oamenii pentru interesul lor si strict pentru asta.

| Fatamuntilor a răspuns:

Aseara au iesit si cerut demisia Guvernului si Primarului general cea ce ti si intamplat!
Ma bucur ca oamenii au inteles ca se pot face ascultati iesind in strada.

| Oana92 a răspuns:

Eu ma intreb doar daca oamenii aia realizeaza ca schimbarea trebuie sa inceapa de la ei, nu de la conducatori. Ca noi, oamenii de rand, trebuie sa incetam sa fim corupti, trebuie sa incepem sa ne facem treaba bine, nu superficial. Noi trebuie sa respectam in primul rand legile...pentru ca noi suntem vreo 20 de milioane si noi, prin tacerea si delasarea noastra am permis ca lucrurile sa ajunga atat de mizerabile.

Poate daca in loc sa strigam ''jos guvernul'' de cate ori se intampla o tragedie am incepe sa ne facem treaba BINE nu ar mai avea loc asemenea tragedii. Pentru ca nu seful guvernului e de vina pentru ca acel club nu a respectat normele legale. Vinovati sunt patronii clubului si cei care au spus ca e legal ce fac, adica oamenii aia mici, normali, ca noi toti, nu premierul, primarul, presedintele sau Dumnezeu. Degeaba schimbam guvernul daca noi continuam sa dam spaga pentru examene, sa ne cumparam licentele, sa mergem cu vreo atentie pe la medici, sa bagam un plic in buzunarul unui functionar...

| CinevaNou a răspuns:

Ce se intampla?:O

| anonim_4396 explică (pentru CinevaNou):

Au iesit oameni in strada. laughing

| TechnologyWebBrowsing a răspuns:

A fost frumos cand s-au dus la locul tragediei si au aprins mii de lumanari, a fost frumos cand au organizat "marsul tacerii", foarte impresionant. Dar in acest moment mi-e scarba de ceea ce se intampla. Toti simpatizantii lui Iohannis ii urmeaza instructiunile ca oile, asa in turma. Toti au fost absorbiti de faptul ca e neamt, atunci cand l-au votat. Eu personal nu vad nimic palpabil in mandatul lui Iohannis pana in acest moment. Acum, cand Iohannis spune ceva, e lege pentru simpatizantii lui. Sincer, nu stiu cati dintre cei care protesteaza in acest moment stiu cu ce se mananca politica, ce intelegeri se fac la nivel inalt, cum se analizeaza situatia statului, a guvernului din punct de vedere politic, adica in sensul de a sti exact pentru ce protestezi. Nu te duci acolo pentru ca a spus Iohannis, ci pentru ca tu ai constatat ceva si nu-ti convine. Nu te duci acolo ca prietenii tai s-au dus, ci pentru ca tie nu-ti convine ceva si iesi in strada sa iti spui punctul de vedere. Se incearca politizarea nefericitului eveniment.